Sağlık

Sağlıklı bir cinsel yaşam hayatınızın tüm yönleri ile olumlu bir etkiye sahip olabilir

Seks ve aşktan zevk almak için asla yaşlanmazsın. Sağlıklı bir cinsel yaşam, fiziksel sağlığınız ve benlik saygınız da dahil olmak üzere hayatınızın tüm yönleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Hiçbir zaman samimi sevgi, şefkat ve duygusal yakınlık ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar yaşlanmazsınız. Belki de seks senin için artık o kadar önemli değil ve sen seçmemeyi seçiyorsun. Önemli olan, bir seçeneğiniz olması ve size en uygun olanı seçebilmenizdir.

Fiziksel tatminden daha fazlası

Danimarkalı Ugeskrift for læger’de rastgele seçilmiş 122 Danimarkalı 60 yaşındaki kadının 3 cinselliği hakkında bilgi toplandığı bir makaleye göre , bu kadınların yarısı aylık veya daha sık cinsel istek duyuyordu . Ayda bir veya daha sık cinsel ilişkiye girenlerin sayısı kadar. Araştırmanın yazarları, kadınların, yaşlıların arzularına ve cinsel ifadelerine yönelik önyargılara rağmen, yetişkin yaşamlarında meydana gelen cinsel norm değişimine ayak uydurarak cinsel yaşamlarını geliştirebildiklerini ve koruyabildiklerini belirtti.

Kadınların iyi bir cinsel deneyim tanımı, bunun sadece fiziksel tatminden daha fazlası olduğudur. İyi vakit geçirme, ruh hali yaratma, yakınlık, uzun bir ön sevişme ve mizah, iyi bir cinsel deneyim için önemli faktörlerdi.

Danimarkalı 60 yaşındaki erkek seks hayatı hakkında læger için de Ugeskrift de benzer bir makale, 4 çalışmada erkeklerin yaklaşık yarısı haftalık veya daha sık seks istediğini gösterdi. Yarısından biraz fazlası ayda bir veya daha fazla ilişkiye girdi. Üçte ikisi mastürbasyon yaptı ve üçte ikisi mevcut cinsel yaşamlarından memnundu. Kadınlar gibi onlar da iyi bir cinsel deneyimi fiziksel bir ihtiyacın tatmin edilmesinden daha fazlası olarak tanımladılar.

Yeni pozisyonlar ve teknikler deneyin

Diğer araştırmalar, daha iyi bir cinsel yaşamı neyin sağlayabileceği sorulduğunda en sık verilen yanıtın daha iyi sağlık olduğunu gösteriyor. Hastalık için, ilaçların yan etkileri, hormonal değişiklikler ve ağrılar cinsel fonksiyona zarar verebilir ve yaşlılıkta arzuya rağmen cinsel yaşama devam etme arzusu vardır.
Vücuttaki fiziksel değişiklikler seksi daha zor hale getirebilir – o zaman yeni pozisyonlar ve teknikler denemek için iyi bir neden var.

Kadınlarda yaşlandıkça ortak fiziksel değişiklikler, cinsel olarak uyarıldığında vajinanın nemli ve cinsel ilişkiye hazır hale gelmesinin daha uzun sürmesidir. Ek olarak vajina esnekliğini kaybeder ve bu da cinsel ilişkiyi daha az konforlu hale getirebilir. Cilt daha sinirli ve hassas olabilir, bu da cilt temasının gençliğinize göre daha az rahat olmasına neden olabilir. Orgazmlar da eskisinden daha kısa olabilir ve orgazm sırasındaki kasılmalar rahatsız edici olabilir. Ancak unutmayın, herkes bu tür sorunlar yaşamaz.

Yaştan çok sağlık ve cinsiyete karşı tutumdan etkilenir

Ugeskrifet’e göre, kadınlarda en sık görülen zorluk vajinal kuruluktu. Ugeskrifet’te erkeklerin cinsel yaşamıyla ilgili yazıya göre yüzde 64’ünde sertleşme sorunu yaşanmadı. Yüzde 21’i penisin çok yumuşak olduğunu, geri kalanların (yüzde 25) penisin çok sert ve çok yavaş olmasıyla ilgili sorunları olduğunu veya ereksiyon kalitesiyle ilgili başka sorunları olduğunu söyledi. Cinsel ilişkiye girenlerin yaklaşık yüzde 80’i her seferinde orgazm olurken, yüzde 14’ü hemen hemen her seferinde, yüzde beşi ise zamanın yarısından fazlasında orgazm oldu. Yüzde 18’i erken boşalmadan rahatsız oldu ve yüzde 3’ünde erken boşalma oldu.

WebMD’ye göre, erkeklerin cinsel tepkisi 50 yaşından sonra azalmaya başlıyor, ancak cinsel dürtünün sağlıktan, cinsiyete ve yakınlığa yönelik tutumlardan etkilenme olasılığı yaştan daha fazla.

Sertleşme daha az sertleşse bile, penise giden kan akışınız iyiyse, yaşam boyunca cinsel ilişkiye girebilecek kadar sağlam bir ereksiyona sahip olabilirsiniz. Yaşlı erkekler, bazı durumlarda, boşalmayı genç yaşlarına göre daha uzun süre erteleyebildikleri için, daha yaşlı versiyonlarında daha iyi seks partnerleri olabilirler; bu, kadınların genellikle orgazma kadar daha fazla zamana ihtiyaç duyması nedeniyle iyi bir seçimdir.

Doktorunuzla seks hakkında konuşun

Mayo Clinic’e göre, yaşlandıkça ereksiyon olmak için daha fazla zamana ihtiyacınız olması ve ereksiyonun eskisi kadar zor olmadığı ve uzun sürmediği yaygın bir durumdur. Farklı pozisyonlar deneyin, penisi yerleştirmeyi kolaylaştırabilir. Sertleşme veya orgazm ile ilgili sorunlarınız varsa doktorunuzla konuşun. Doktorunuz penis pompası veya ilaç gibi yardımcı araçlar önerebilir. Sildenafil (Viagra) yerel olarak çalışır. Önerilen doz 50 mg’dır – ve reçetesiz olarak – gerekirse cinsel aktiviteden yaklaşık bir saat önce alınır. Doz 100 mg’a yükseltilebilir veya 25 mg’a düşürülebilir. Etki, cinsel uyarım gerektirir ve ilaç yaklaşık üç saat çalışır. Lütfen bu tür ilaçların nitrogliserin alan veya stabil olmayan koroner kalp hastalığı olan hastalarda kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Kuru vajinadan muzdarip kadınlar için, örneğin yağlayıcı, östrojen kremi, hormonsuz bir ajan (Repadina Plus gibi) veya daha uzun ön sevişme ile yardımcı olabilir. Seks yaparken iyi vakit geçirmek ve partnerinizle konuşmak diğer iyi ipuçlarıdır.

Cinsel ihtiyaçlarınızdan utanıyorsanız, bu uyarılmamanıza neden olabilir. Çok fazla endişe ve performans kaygısı, hem arzuyu hem de gücü öldürebilecek diğer faktörlerdir.

Ortaklar genellikle müzakere etmek zorunda

Bazıları yaşlılıkta seks yapmaya devam etmeyi tercih ederken, diğerleri bunun geçmişin bir parçası olmasına izin vermeyi tercih ediyor. Ortaklar genellikle birbirleriyle müzakere etmek zorunda kalırlar, çünkü her iki tarafın da aynı ihtiyaçlara sahip olması şart değildir. Hangisini seçerseniz seçin, konuyu doktorunuzla gündeme getirmekten çekinmeyin. Belki de sadece böyle bir konuşma, cinselliğinizden uzun yıllar zevk almaya devam etmek için yardımcı maddelere, ilaçlara veya güvenliğe erişmenize yardımcı olabilir.

Yeni partnerler edinenler için cinsel yolla bulaşan hastalıkların gençlere mahsus olmadığını unutmamak önemlidir – prezervatif kullanın!

Başa dön tuşu