Sağlık

Yaş iyi bir cinsel yaşam için engel değil

Aktif, sağlıklı insanlar genellikle 70’li ve 80’li yıllarda zengin ve tatmin edici bir cinsel hayata sahiptir. Ancak yakın zamana kadar bu onların konuştuğu bir şey değildi.

Bunun nedeni, gençlerin yaşlıların cinsel olarak aktif olmadığını veya olmaması gerektiğini varsaymalarıydı. Artık yaşlıların cinselliğine ve cinselliği teşvik etmek için tıbbi tedaviye erişime giderek daha fazla önem verilmektedir.
Erkekler kadınlara göre cinsel olarak daha aktif

Ağustos 2007 tarihli tıp dergisi The New England Journal of Medicine, 57-85 yaşları arasındaki 3005 erkek ve kadının katıldığı bir araştırma sunuyor. Bir partneri olan veya bir ilişkisi olanlar için, cinsel açıdan aktif kişilerin oranı tüm yaş gruplarında eşit olarak azaldı. 75-85 yaş grubunda erkeklerin yüzde 38,5’i ve kadınların yüzde 16,7’si geçtiğimiz yıl cinsel olarak aktifti. Cinsel olarak aktif olanların yaklaşık yarısının en az bir zahmetli cinsel sorunu vardı. Kronik hastalık, cinsel aktivitenin azalması ve cinsel sorunlara eğilimin artmasıyla ilişkiliydi, ancak bu kadar çok yaşlı insanın neden cinsel olarak aktif olmayı bıraktığını açıklamaya yeterli değildi.

Doktorla tartışılan sorunları öğrenin

Araştırmaya katılanlar arasında cinsel sorunların yüksek oranda olmasına rağmen, erkeklerin yalnızca yüzde 38’i ve kadınların yüzde 22’si cinselliklerini elli yaşından sonra bir doktorla tartışmışlardır.

American Mayo Clinic’e göre, hormonal değişiklikler, kronik hastalık, ağrı ve bazı ilaçların yan etkileri gibi faktörler, cinsel yaşama devam etme arzusuna rağmen, yaşlılıkta cinsel işleve ve arzuya zarar verebilir.

Bazıları sekse devam ediyor, bazıları ise bırakmayı seçiyor

Bazı yaşlı çiftler için seks, ilişkide ve kendi iyilikleri için önemli bir rol oynamaya devam edebilir. Bazıları bu konuda danışmanlık veya tıbbi tedavi almaktan yararlanabilir. Diğerleri, daha yaşlı günlerinde seks yapmayı bırakmayı seçer. Ancak doktorlar, kendilerine en uygun olanı seçebilmeleri için yaşlı hastaları cinsel sorunlarını tartışmaya teşvik etmelidir.

Diğer araştırmalar, bir ilişki içinde olmayan yaşlı kadınların, yaşlı erkeklere göre sekse olan ilgilerini daha kolay kaybettiğini göstermiştir. Aynı zamanda, kadınlar erkeklerden daha uzun yaşar. 85 yaşın üzerindekiler arasında erkeklerin iki katından fazla kadın var. Araştırmalar, kadınların cinsel esenliğe ulaşmasında cinsel uyarılma ve cinsel doyum gibi fizyolojik faktörlerden çok, ilişki içinde olmanın ve ruh sağlığının daha önemli faktörler olduğunu göstermektedir.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...