Sağlık

Menopozla bağlantılı olarak cinsel yaşamdan korkan kadınlar için iyi haber

Yeni bir çalışma, yaşla birlikte cinsel yaşamın eskisinden daha fazla zevk ve keyif sunabileceğini gösteriyor.

Çalışmaya yaş ortalaması 58 olan 40’a yakın kadın dahil edildi. Amaç, cinsel işlevin zaman içinde nasıl değiştiğini araştırmaktı. Bu, kadınlarla görüşmelerin gerçekleştirildiği nitel bir çalışmadır. Ve sonuçlar gösteriyor ki bazı kadınlar, eskisi kadar sık seks yapmasalar bile, hayatın ortasını geçtiklerinde seks hayatlarından gerçekten daha fazla tatmin oluyorlar.

Bu kadınlar yaşlandıkça kendi bedenlerinde daha güvenli ve rahat hissettiler. Böylece kendilerini daha özgür hissettiler. Yaşlandıkça kendi bedenleri hakkında daha iyi bilgi ve anlayışa sahip olduklarını bildirdiler ve cinsel ihtiyaçlarını partnerlerine iletme konusunda daha yeterli olduklarını hissettiler.

Kadınlar menopoza girdiğinde cinsel işlevdeki değişikliklerin yaygın olduğunu. Ancak tüm değişiklikler olumsuz değildir. Ve birçok kadın, cinsel davranışı değiştirerek veya cinselliğin duygusal yönlerini fiziksel olana göre önceliklendirerek olumsuz değişikliklere uyum sağlar.

Çalışmada bildirilen en yaygın olumsuz değişiklikler, daha az sıklıkta seks, aynı zamanda daha düşük libido, vajinal kuruluk ve orgazma ulaşma zorluğuydu. Değişiklikler biyolojik faktörlerden daha sık psikososyal stresörler olarak görülüyordu. Olumsuz cinsel değişiklikler, eşle olan ilişkiyle – eşin sağlık sorunları veya cinsel işlev bozukluğu ile de ilgili olabilir.

Kadınlar arasında en sık bildirilen olumlu değişiklik, cinsel aktivitedeki azalmaya rağmen artan cinsel tatmin olmuştur. Katılımcılar, olumlu değişikliklerin daha iyi özgüvenden, artan içgörüden ve daha iyi iletişim becerilerinden geldiğine inanmaktadır.

Duyguları takdir eder

Olumsuz değişiklikleri karşılamak için ankete katılan kadınlar çeşitli düzenlemeler yaptı. Kayganlaştırıcı kullanmak, ön sevişmeyi uzatmak – diğer cinsel aktivite türlerini içerir – diğer cinsel pozisyonları denemek, daha fazla mastürbasyon yapmak ve partneri erektil disfonksiyon problemlerini tedavi etmeye teşvik etmek olabilir . Cinsiyetin duygusal yönlerini eskisinden daha fazla takdir etmek de bir adaptasyon olarak görülüyordu.

Araştırmanın arkasındaki araştırmacılar, bu konudaki tipik araştırma bulgularının, kadınların cinsel yaşamlarının yaşlandıkça daha da kötüleştiğini vurguluyor. Bunlar genellikle nicel araştırmalardır.

– Ancak nicel araştırmalar, kadınların menopozla bağlantılı cinsel yaşam deneyimlerinin bireysel hikayelerini yakalamayabilir. Holly N. Thomas, kadınların deneyimleri hakkında konuşmalarına olanak tanıyan niteliksel yaklaşımların nüansları yakalayabileceğini söylüyor.

 

Başa dön tuşu