GündemKamu Haberleri

Kozmik Oda davasında beraat kararları tartışmaları beraberinde getirdi!

Türkiye’nin en mahrem odası olan Kozmik odaya girilmişti. Bilgiler alındı, bellekler yok edildi. Yıllardır devam eden FETÖ’nün Kozmik Oda Kumpası Davası’nda karar çıktı. Yargılanan 54 sanık beraat etti. 28 sanığa ise FETÖ terör Örgütü üyeliğinden 2 yıl ile 10 yıl arasında cezalar verildi. Kozmik Oda Davasında casus bulunamayıp, sanıkların beraat etmesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

DAVANIN 1 NUMARALI SANIĞI BİLE BERAAT ETTİ

Davanın 1 numaralı şüpheli eski Genel Kurmay Müşaviri Muharrem Köse idi. Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasi ve askeri casusluk maksadıyla temin suçundan yargılanıyordu. O da delil yetersizliği nedeniyle beraat eden isimlerden oldu. Hiçbir sanık casusluktan ceza almadı.

‘’TÜRKİYE YARGISININ KESİNLİKLE ÇİVİSİ ÇIKTI’’

Avukat Celal Ülgen: ‘’Bir bakıyorsunuz Devletin en önemlisi Kozmik Odasını FETÖ çetesi açmış ve bunun emrini veren Muharrem Köse adında ki isim var… Bunların hepsi casusluktan beraat ediyor. Bu akıl sır ermiyor. Türkiye yargısının kesinlikle çivisi çıktı’’ dedi.

TSK’NIN EN GİZLİ DEVLET SIRLARINI ELE GEÇİRMİŞLERDİ

19 Aralık 2009’da 1 Albay ve 1 Binbaşının o dönem başbakan yardımcısı olan Bülent Arınç’ın evinin çevresinde suikast yapacağı için keşif yaptığı iddiasıyla başladı soruşturma. En gizli bilgilerin tutulduğu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kozmik Odasında arama yapıldı.

Yıllar sonra suikast iddialarının gerçek olmadığı, kozmik odaya giren savcılarında FETÖ’cü oldukları ortaya çıktı. Dava süreci başladı… Eski Genelkurmay Müşaviri Köse ile birlikte birçok sanık casuslukla suçlanıyordu ama delil bulunamadığı gerekçesiyle beraat ettiler.

BİLGİLER DIŞARIYA SERVİS EDİLMİŞTİ

Ülgen: ‘’Kozmik odaya girilerek TSK’nin en gizli tuttuğu bilgiler dışarıya servis edilmiş. Odada ki bilgiler yok edilmiş… Yani bütün bunlara rağmen, Genel Kurmayda ki Muharrem Köse başta olmak üzere bu kişilerin beraat etmesine, doğrusu bir anlam veremedik’’ Dedi.

FETÖ MÜCADELESİNE VURGU…

Yıllarca tartışılan, hala önemli şüpheleri beraberinde getiren Kozmik Odaya girilmesine ilişkin 28 sanık, FETÖ’den ceza aldı ama casusluk davalarından beraat etti. Mahkemenin kararına göre Kozmik Odada casus bulunmadı. Karar ilişkin Ülgen ise ‘’FETÖ ile mücadelenin ne kadar inişte olduğunu bu kararla da görmüş olduk. Komik oda ile ilgili en yüksek cezanın 10 yıl olması da bu kuşkularımızı arttıracak nitelikte’’ dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu