EkonomiSON DAKİKA

Yakında fırınlarda ekmek bulamazsanız şaşırmayın!

Maalesef Türkiye’nin dört bir yanından kötü haberler gelmeye başlıyor. Dövizde ki durdurulamaz yükseliş, iktidarın yanlış tarım politikaları ve yönünü kaybetmiş dış politikalarımız yüzünden yakında fırınlarda ekmek bulamazsanız şaşırmayın. Ekmek bulamama sözünü deyim yada bir benzetme olarak söylemedim zira hayaldi gerçek oldu.

Fırıncılar un bulamıyor. Un fabrikaları fırıncılara en az 10 gün süre veriyor. Un bulamamaktan şikayet eden fırıncılar ‘’kıtlık varda bizim mi haberimiz yok’’ diyor. Un bulmakta sıkıntı çeken fırıncılar, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’a derdini şu ifadelerle anlatmaya çalışıyor;

‘’Bugün un fabrikasını aradım. Un olmadığını, ancak bana 10 gün sonra un verebileceğini söyledi. Biz ekmek üretmesek millet ne yiyecek? Kıtlık geldi, haberimiz mi yok. Un karaborsaya düşmüş durumda. Bana başının çaresine bak diyor. Dün 50 kiloluk bir torba unun fiyatı 260 TL’ydi.  Fabrika kapanmış. Bugün 320 TL istiyorlar. 260 TL nere, 320 TL nere? İllallah etmişiz. Urfa, GAP’ın başkenti. Toprağın ana yeri ama un yok.” Diyor. Bu serzeniş size basit yada geçici gelebilir ama durum aslında hiç de öyle değil zira iktidar bunun önlemini almazsa ki önlemini alsa bile en az 2 yıl geçmesi gerekir; yakında fırınlarda ekmek bulamazsak, karne ile ekmek almaya başlarsak hiç şaşırmayın. Bunu korkutmak için söylemiyorum zira bunu rakamlar söylüyor. Hemen anlatalım;

Bundan 10 yıl evveline kadar dünyaya buğday, saman ihraç eden Türkiye, bugün Rusya’dan buğday, şeker, Bulgaristan’dan saman ithal ediyor. Gübre fiyatlarına son 9 ayda yüzde 600 zam geldi. Keza akaryakıt zammı, elektrik zammı, artan vergiler üretici maliyetlerini 5-6’ya katladı. Buna rağmen çiftçiye verilen destekler yüzde 25’de kaldı. Kar edemeyen çiftçi, kredisini ödeyemedi ki şu anda çiftçilerin kooperatiflere olan borcu 30 milyar doları aştı. Çiftçinin anayasal olarak haczedilemeyen traktörü ellerinden alındı. Sadece buğday üretimi son 2 yılda yarı yarıya düştü ki bu başta arpa olmak üzere diğer tahıl ürünleri içinde geçerli.

Çözümü ithalatta bulan iktidar bugün dövizin rekor üstüne rekorlar kırması ile artık ithalat bile yapamayacak duruma geldi ki zaten zor günler için ayrılan Merkez Bankası’nda ki 40 milyar dolarlık akçe bile başka başka yerlere harcandığı ortaya çıktı. Aynı şekilde kuru baskılamak için sattıklarını söyledikleri 128 milyar dolar paranın yeri doldurulamadı ve şu anda Merkez Bankası’nın döviz rezervleri eksi 53 milyar dolara kadar gerilemiş durumda.

Türkiye bu yıl, ürettiği kadar buğdayı Rusya’dan ithal edecekti lakin Suriye’de ki yanlış politikalarımızdan doları Rusya ile de karşı karşıya geldik ve şu anda ne şeker ne buğday getiremiyoruz. Zaten şeker fabrikalarını da kapattığımızdan dolayı şu anda şeker stoklarında da büyük kriz var. Evet, Türkiye bunun önlemini alamazsa, acil bir çare bulamazsa ki buğday stoklarımız da yavaş yavaş bitme noktasına geldi, ekmek bulamayacağımız konusunda büyük endişeler var.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...