Gündem

Başta İstanbul olmak üzere kırmızı alarm!

DSÖ, ölüm oranlarının 5 kat artabileceğini uyardı. Avrupa yeni tedbir kararlarını açıkladı. Türkiye'de merkezi üst haline gelen İstanbul'da vaka sayıları her geçen gün artmaya devam ederken, Sağlık Bakanı Koca, sokağa çıkma yasağı veya kısıtlamalar olup olmayacağına dair sorular yanıtladı..

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol ‘’gerçekten, yokuş aşağı frenleri boşalmış son hız giden bir kamyon gibi salgın evresi sürecine geçtik. Kamyonun önüne bir şey koymamız lazım’’ dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, her gün tırmanışta olan vaka sayıları karşısında herhangi bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını duyurdu.

ÖLÜM ORANLARI 5 KATINA ÇIKABİLİR

Avrupa salgını frenlemek için üst üste yeni tedbirler açıklıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’de kısıtlayıcı tedbirlerin alınmasını, aksi takdirde ölümlerin 5 katına çıkabileceğini belirtti. Koronavirüs salgınının başından buyana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşan Fransa, başkent Paris başta olmak üzere 8 şehirde daha geceleri sokağa çıkma yasağı ilan etti. Almanya’da ise 23:00’dan sonra restoranlar kapatılacak.

Artan vaka sayıları karşısında Avrupa ülkelerinin önlem almasını, Türkiye’nin ise bu rakamlara rağmen önlem almamasını eleştiren Prof. Dr. Esin Şenol, açıklamalarına şöyle devam etti.

‘’Hastanelerde doluluk oranı artmadan, yoğun bakımlar taşmadan, ağır hasta sayıları ve ölüm oranları artmadan bir takım önlemler alıyorlar. Aldıkları önlemler işe yaramadıkça da önlemleri arttırıyorlar.’’

ARTIŞLARA RAĞMEN HERHANGİ BİR KISITLAMA OLMAYACAK

Türkiye’de son 24 saat içerisinde 1.812 yeni koronavirüs hastası tespit edilirken, 73 kişinin daha hayatını kaybetti. Ancak salgının merkezi haline gelen İstanbul için bile henüz bir tedbir açıklanmadı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, başta İstanbul ve Bursa olmak üzere Türkiye genelinde bir artış olduğunu görüyoruz demekle yetindi. Bu artışların önlenmesi adına sorulan soruya ise, bir takım kısıtlamaların veya sokağa çıkma yasağı gibi yeni tedbirlerin alınmayacağını duyurdu.

Bakan Koca’nın açıklamalarını ve korona tablosunda eksik verilen vaka sayılarını değerlendiren Şenol şöyle dedi.

GERÇEK VAKA SAYILARI İLE YÜZLEŞMEK İSTEMİYORLAR

‘’Gerçek vaka sayıları ile yüzleşmeme çabası var. Biz normalleşmeyi gerçekten ölçüsüz yaptık. Bu ölçüsüz normalleşme süreçleri Covid-19 virüsünün yayılmasına ivme kazandırdı. Bundan dolayı da Türkiye’de vaka sayıları tam gaz ilerliyor…

Yamalı bohça pandemisi… Eğer siz toplumda ki salgın düzeyini istenilen şekilde kontrol etmezseniz, bir yer başlar bir yer kapanır ama hiç bitmez salgın… ’’ Dedi.

İSTANBUL’DA Kİ VAKA ARTIŞI

1 Haziran’da ki normal hayata geçiş süreci ve özellikle kurban bayramında… Salgının merkezi hale gelen İstanbul’dan tüm Türkiye’ye yayılmıştı virüs. İstanbul’da vaka sayıları azalırken, Anadolu’da artmaya başladı. Ama son bir hafta da durum tersine döndü. Bunun nedeni olarak da tatil dönüşlerinin başlaması gösteriliyor.

TEK ALINAN TEDBİR ÖNCEDEN BİLDİRİLEN DENETİMLER

Uzmanlara göre okulların açılması ve yeterli tedbirlerin alınmaması nedeniyle İstanbul’da Coronavirüs haritası yeniden kırmızıya döndü. Alınan tek tedbir ise önceden haber verilen denetimler oldu yine. 81 ilde maske, dükkanlarda ve toplu ulaşımlarda sosyal mesafe denetimleri vardı.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol’a göre, gelinen noktada çok daha fazla tedbirlerin alınması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu