GündemSağlık

Sağlık Bakanı Koca yine o verileri açıklamadı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 15 Ekim’den itibaren tüm verileri açıklayacağını söylemişti ama yine o verileri açıklamadı..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 15 Ekim’den itibaren, bugüne kadar açıklanmamış olan, koronavirüs testi pozitif çıkan ama semptom göstermeyen vaka sayılarının da açıklanacağını söylemişti. Bakan Koca tarafından 15 Ekim tarihli günlük vaka tablosu açıklandı ama yine semptom göstermemiş ama testi pozitif çıkan vaka sayısını açıklamadı!

YİNE VAKA-HASTA AYRIMI YAPILDI

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Korona testi pozitif çıkan kişilerden sadece semptom gösteren kişilerin hasta olduğunun kabul görüldüğünü açıklamış ve vaka-hasta ayrımı yapıldığını öne sürmüştü. Bu yüzden günlük açıklanan vaka tablosunda sadece Covid-19 semptomu gösteren kişilerin sayıldığını belirtmişti. Bu konuda ulusal çıkarları gerekçe gösteren Bakan Koca, 15 Ekim 2020 tarihinden sonra vaka-hasta ayrımı yapmaksızın, semptom gösteren-göstermeyen tüm Covid-19 vakalarının açıklanacağını söylemişti ama yine açıklanmadı.

SEMPTOM GÖSTERMEYENLER SÜPER DAĞITICILAR OLUYOR

Uzmanlar, semptom göstermeyen kişilerin hasta olarak kabul edilmemesine tepki göstermiş, Bakan Koca’ya bu kişilerin toplum içerisinde ‘’süper dağıtıcılar’’ olduğu hatırlattı. Herhangi bir belirti göstermeyen koronavirüs olmuş kişilerin hasta olduğunu vurgulayan uzmanlar, semptom göstermeyen vakaların aşırı arttığını gerekçe göstererek bir an önce sıkı tedbirlerin alınmasını talep etti.

‘’ATEŞİNİZ OLMASA BİLE AĞIR HASTA OLABİLİRSİNİZ!’’

Koronavirüsün en belirgin özelliklerinden biri olan ateş, bazı pozitif kişilerde olmayabiliyor. Buna rağmen hastalık sürecini çok ağır geçiren hastalar bile var. Bunlardan biride Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi Kutlubay… Kutlubay koronavirüs olduğunu ama ateşinin hiç olmadığını ve buna rağmen diğer tüm belirtilerin olduğunu söylüyor. Tedavi sürecinin çok zorlu olduğunun altın çizen Başhekim Kutlubay, semptom göstermeyen vakaların hasta sayılmaması ve bu gerekçeyle tabloda yer almaması, insanların açıklanan rakamlara bakarak daha özgür davrandığının altını çizdi.

15 EKİM GÜNLÜK VAKA TABLOSU

Sağlık Bakanlığı sayfasında 15 Ekim’e dair tablo açıklandı. Tabloda yine sadece semptom gösteren hastalar gösterildi. Buna göre hasta sayısı 1.693, ölen sayısı 66, ağır hasta sayısı ise 1.408 olarak beyan edildi. Türkiye geneli yatak doluluk oranı yüzde 48.7 olarak açıklandı. Ama TTB’ye göre bu rakamlar gerçekleri yansıtmıyor…

YATAK DOLULUK ORANLARI

Türk Tabipler Birliği (TTB), Türkiye genelinde günlük toplam vaka sayısının 30 binlerde olduğunu, açıklanan ölen hasta sayılarının da tartışmalara açık olduğunu beyan ediyor. Çok ağır COVID hastası olmayan çok sayıda kişilerin evde tedavi gördüğünü hatırlatan TTB birde, acil olmadıkça hastanelere yatış verilmediğini, birçok acil olmayan ameliyatların yapılmadığını ve buna rağmen birçok ilden gelen raporlara göre yatak doluluk oranının yüzde 100’lere vardığını öne sürüyor.

Birçok üniversite hastanesine yeni pandemi servisleri kuruldu. Buna rağmen, yeni kurulan pandemi servisleri bile yetersiz kalıyor Coronavirüs mücadelesinde…

Sağlık Bakanlığı yaşanan tartışmalara, hem DSÖ’ye hem de Türk halkına tüm pozitif test sonuçlarını 15 Ekim’den itibaren açıklayacağız diyerek son noktayı koymak istese de, açıklanmayan verilerden dolayı tartışmalar devam edeceği görülüyor…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu