EkonomiKamu Haberleri

Kaynaklar tükenince Hazine iki katına ek borçlanma yetkisi istedi!

Hükümet 154 milyar daha ek borçlanmak istiyor... 2020 yılında öngörülen bütçe açığı 139 milyar TL olarak söylenmişti ama gelinen son 8 ayda ki açık 240 milyar TL’yi geçti.

Bununla ilgili son anda torba yasaya eklenen bir madde var. Bu son anda eklenen maddeye göre Hazine 2 katı ek borçlanmak istiyor. Fakat işin garip tarafı, zaten bu borçlanma yapılmış. Yani önce borçlanmayı yapıyorlar, sonra meclis genel kurulundan bunun için yetki istiyorlar. Muhalefet bu borçlanmayı, ‘’iktidarda sürekli kalmayı düşününeler borçlanmaz. İktidarda daha fazla kalamayacağını anlayanların en etkili araçlarından biridir daha fazla borçlanmaya çalışmak…’’ diyor… İşte ayrıntılar…

ÖNGÖRÜLEN 139 MİLYAR TL’LİK AÇIK 8 AYDA 240 MİLYAR TL’YE ÇIKTI

2020 yılında öngörülen bütçe açığı 139 milyar TL olarak söylenmişti ama gelinen son 8 ayda ki açık 240 milyar TL’yi geçti. Mecliste, kaynakları tükenen Hazinenin borçlanma limitinin, 2020 yılı için yani geçmişe dönük olarak 2 katına çıkarılmasını öngören teklif var.

308 MİLYAR TL BORÇLANMA YETKİSİ İSTENİYOR!

2020 yılı bütçesinde gelir gider bütçesinde ki açık 139 milyar lira olarak hesaplanmıştı. Kanuna göre de, bütçede ki açık kadar borçlanma yetkisi var hazinenin. Bakan ve Cumhurbaşkanının bu borçlanmayı yüzde 5’er arttırma yetkisi var. Ama ilk 8 ayda ki açık beklenenin çok üzerinde çıktı. İktidarda kanunda ki borçlanma yetkisinin iki katına çıkarılması için bir düzenleme hazırlayarak meclis genel kuruluna getirdi. Düzenleme ile 154 milyar lira değil, 308 milyar lira borçlanma yetkisi istiyor.

PANDEMİDEN DOLAYI DİYORLAR AMA…

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta ‘’Türkiye’de işler o kadar kötü gidiyor ki… Ve bütçe açığı o kadar yüksek boyutlara ulaştı ki.. Bundan dolayı hazine iki katı borçlanma yetkisi alıyor şu an. Bu ek borçlanma gerekçesi olarak pandemiyi gösteriyorlar ama pandemiden dolayı vatandaşa harcadıkları para toplam 8 milyar TL. O da 2 milyar lira civarında ise yardım kampanyalarından toplanan bir para var. Yani vatandaşa 8 milyar lira verip 154 milyar lira ek para istiyorlar…’’ dedi.

‘’KAYNAKLARI TÜKETTİLER’’

Gelecek Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: ‘’Demek ki kaynakları tükettiler… Ekonomide dar boğaza giren ve iktidarını kaybetme kaygısı duyanlar bu kadar borçlanmıştır’’

CHP’li Özgür Özel: ‘’Bunlara verilen yetki 154 milyar TL olduğu halde 241 milyar TL borçlanmışlar. Hem de bu 8 ayda. Hal böyle olunca oyunun kuralını geriye dönük değiştiriyorlar…’’

‘’DEMEK Kİ YAKIN ZAMANDA İKTİDARDAN GİDECEKLERİNİ ANLADILAR’’

Muhalefet borçlanma yetkisini iki katına çıkarılmasını, ekonomik tablonun kanıtı diyor. 2020 bütçesinde ki açık, çok büyük olacağının işareti. Ahmet Davutoğlu’na göre ise bir anlamı daha var.

Davutoğlu: ‘’Uzun dönem iktidarda kalmak isteyen iktidarlar fazladan borçlanmak istemez çünkü kalırsa o borçları da o ödeyecek. Yakın zamanda iktidardan gideceğini düşünenlerin kullandığı en etkin araçlardan biri borçlanmadır’’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir