İstanbul’da Koronavirüs patlaması!

Beklendiği gibi de oldu. 2 ay boyunca Ankara’da yaşanan alarm durumu tekrar İstanbul’a kaydı. Coronavirüs salgının Türkiye’de ki merkezi yeniden İstanbul oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre İstanbul’da son bir ayda Coronavirüs vaka sayıları yüzde 50 arttı. Bakan Koca İstanbul’da ki vaka artışları ile ilgili ‘’İstanbul’da genel olarak, geriye dönüşlerle birlikte bir artış beklenti içindeydik’’ dedi.

İSTANBUL SALGININ MERKEZİ OLDU

Uzmanlar, tatil dönüşü İstanbul’da Coronavirüs vakalarında artış olabilir diye uyarmıştı. Korkulan oldu… İstanbul ve Ankara’da roller değişti. Geçtiğimiz günlerde devam eden Ankara’da ki vaka artışları düşüşe geçti ama bu kez İstanbul salgının merkezi oldu.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay ‘’Maalesef İstanbul’da vaka artışları yükseliyor, çember daralıyor’’ sözleri ile duyurdu hem Avrupa hem de Anadolu yakasında ki Covid-19 vaka sayılarında ki artışı…

”BU KADAR ZORLAYAN BİR HASTALIK GÖREMEDİM”

Salgınla mücadelede, Dünyaya örnek olan merkezlerden biri olan Cerrahpaşa’nın başhekimi Kutlubay’da bizzat yaşayıp yeni atlattığı yeni tip corona virüse karşı uyardı. Virüs algısının düştüğü bugünlerde, özellikle İstanbul’dakilerin çok daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı. ‘’Daha öncede birçok hastalık geçirdim ama beni bu kadar zorlayan bir hastalık göremedim’’ diyen Kutlubay, Coronavirüs hastalarının her yerinin ağrıdığını, iştahsızlık ve halsizliğin olduğuna dikkat çekti.

Aslında en önemli belirtilerden birinin ateş olduğu söyleniyordu Coronavirüs salgınının ilk dönemlerinde. Ama Kutlubay’ın ateşi çıkmadı. Bu yüzden diğer belirtilere de duyarlı olmak şart.

KESİTSEL TARAMALARIN SONUÇLARI

Hala vaka-hasta tartışmaları devam ederken, bilim kurulu toplantısından sonra konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, belirti gösterenlerin dışında kesitsel taramalar yapıldığını açıkladı.

Bakan Koca, Havalimanlarında ki, cezaevlerinde ki, organize sanayi bölgelerinde ki taramaların sonucunda artık açıklanacağını duyurdu.