EkonomiSON DAKİKA

Şekere gelen yüzde 25 zamla birlikte mamul ürünlerin de fiyatı artacak!

Türkiye Şeker Fabrikaları, şekere yüzde 25 zam yapıldığını açıkladı, KDV dâhil fiyatı 5 lira 30 kuruş oldu. Şeker fabrikaları özelleştirilirken Cumhuriyet Halk Partisi olarak karşı çıkmıştık, maalesef, rant dağıtmak amacıyla bu fabrikalar tümüyle özelleştirildi. Günlerdir bakkalların, orta düzey marketlerin şeker bulamadığı konuşuluyordu. Şekere zam geleceği endişesi yüzünden vatandaş ucuz şeker kuyrukları oluşturdu. Stokçuların olduğu, zammın önceden bazı kesimlere bildirildiği iddia edildi.

FETHİ GÜRER (Niğde) -Veli Ağbaba’yla fabrikalar özelleştirilirken fabrikalara gittik; çiftçilere, esnafa, halkımıza özelleştirmenin yaratacağı mağduriyetleri anlattık. O gün söylediklerimizin bugüne yansıması dün akşam şekere yüzde 25 zam gelmesiyle ortaya çıktı. Bundan sonraki süreçte de şeker özelleştirildikçe vatandaş daha pahalıya ürün almak durumunda kalacak, şekere gelen yüzde 25 zamla birlikte şekerden mamul tüm ürünlerin de fiyatı artacak.

Adalet ve Kalkınma Partisinin son dönemde yaptığı, yalnızca belli bir kesimi koruyarak onların haklarını gözetmek. Çiftçilerin buradan bir faydası olmuyor çünkü bu yıl şeker pancarının tonunu 420 liradan alıyorlar, ona da yüzde 25 zam yaptılar ama geçen yıl düşük tutmuşlardı, bu yıl çiftçi pancardan doğru dürüst para kazanmadı ancak fabrikalar daha önce küspeyi parayla satmazken artık Türkiye’de şeker fabrikaları küspeyi aldıkları şeker pancarının fiyatına satıyorlar yani fabrikalar hem küspeden hem melasdan hem alkolden hem şekerden para kazanıyorlar; olmadı, iktidarı zorlayarak şeker zam yaptırıyorlar.

Türkiye Şeker Fabrikaları kurumunun anonim şirket olarak kısmi de olsa bağımsızlığı vardı, TÜRKŞEKER üç gün önce Cumhurbaşkanının talimatıyla Tarım ve Orman Bakanlığına bağlandı, bu arada günlerdir şeker için de stoklamanın yolu açılarak belli kişilerin de para kazanmasının önü açıldı.

Böylece de dün akşam getirilen yüzde 25’lik zamla birilerinin cebine para girdi. Para girmeyen çiftçiler, üreticiler… Gübreye, ilaca, tohuma, mazota, yer altından çıkarılan suya getirilen fiyat artışları çiftçinin üretimini zorlaştırıyor. Bu anlamda gittiğimiz her yerde çiftçilerimiz dert yanıyor ancak iktidar bunları görmüyor, fabrikaların baskısına dayanamadı, şekere zam yaptı.

Şekere yapılan zamdan sonra da diğer ürünlerin de aynı şekilde fiyat artışı sabit ve dar gelirlilerin mağduriyetini artırıyor. Hadi, şimdi siz yapıyor musunuz, çiftçiye taban fiyat olarak 420 lira verdiğiniz ama gelen girdi maliyeti artışlarıyla maliyeti, verdiğiniz fiyatın üstüne çıkan şeker için, pancar için ek bir destek sağlıyor musunuz? Sağlamıyorsunuz. Bunun için de çiftçiye vermediğiniz desteği fabrikalara veriyorsunuz çünkü onları özelleştirerek zaten önümüzdeki süreci sorunlu kıldınız. Nere özelleştiyse orada sorun arttı. Gübre fabrikaları özelleşti, neredeyse gübre altınla yarışıyor.