Gündem

Anayasa Mahkemesi kapatılacak iddiasında bulunan Davutoğlu’ndan flaş açıklamalar…

Anayasa Mahkemesi kapatılıyor mu? Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesinin kapatılacağını iddia etti İşte, muhalefetin gündeminde ki Anayasa tartışmaları...

Anayasa mahkemesiz bir ülke vicdansız bir ülkeye benzer. Ülkeler, devletler kurumlarıyla kurumların derinliğiyle yani eskiye-geçmişe kök salmalarıyla güçlü olurlar. Lakin Türkiye’de bu kavramlar, yerel mahkemenin Anayasa mahkemesinin kararına direnmesi ve bununda hükümet tarafından desteklenmesi ile tartışılmaya açıldı. Ahmet Davutoğlu, AK Parti iktidarın, Anayasa Mahkemesini önce itibarsızlaşmaya sonrada kapatmaya çalışacağını iddia etti. Tartışmalara katılan Temel Karamollaoğlu ise bunun ihtilal olduğunu öne sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları, muhalefetin iddiaları, Anayasa Mahkemesi kapatılıyor mu sorusunu akla getirdi… İşte o çok çarpıcı açıklamalar ve öne sürülen o iddialar…

YEREL MAHKEME ANAYASA MAHKEMESİNE DİRENEBİLİR Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk açıklamasında konu ile ilgili olarak ‘’Burada da yerel mahkeme bu kararı vermek suretiyle ‘atabileceği bir adımı’ atmıştır. Olay budur… Geçmişte de bunun örneği var. Demek ki yerel mahkeme böyle bir adım atabiliyor’’ diyerek yerel mahkemenin Anayasa Mahkemesine karşı direnmesinin hukuki sınırlar içerisinde olduğunu söylemişti.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım’ın, yerel mahkemenin Anayasa mahkemesinin kararına direndiği gün ‘’ışıklar yanıyor’’ notu ile Anayasa Mahkemesi binasının paylaşımı ve sonraki ‘’darbe’’ iması tartışması… Anayasa Mahkemesi üye Engin Yıldırım ile ilgili bir idari işlem başlatmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da tartışmaların noktalanması gerektiğini söyledi. Gelecek Partisi’nden Davutoğlu’ndansa çarpıcı bir iddia yükseldi.

ANAYASA MAHKEMESİ KAPATILACAK İDDİASI

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu hükümetin, Anayasa Mahkemesini kapatacağına dair büyük bir iddia ortaya attı. Yaptığı açıklamada ‘’Şimdi Anayasa Mahkemesini önce itibarsızlaştırma, sonra dosyalarla ilgili mahkemenin vicdanını etkilemeye çalışıyorlar. ’’ diyen Davutoğlu ‘’Sonrasında da Bahçeli’nin dediği gibi kapatmaya gidecekler. Anayasa mahkemesinin kararını yok saydığınız zaman, başka mahkemelerde diğer üst mahkemelerin kararını yok sayarlar… Bu kaosa sebebiyet verir. İktidar, denetim mekanizmalarını birer birer tasfiye etme düşüncesinde. Önce itibarsızlaştırıyor, sonra tasfiye ediyor. İnsanların baskılar karşısında gideceği tek kapı Anayasaya Mahkemesi kaldı. Onu da kapatma niyetindeler’’ dedi.

Siyaset, İstanbul 14’üncü ceza mahkemesinin, en üst karar organı Anayasa Mahkemesinin kararına direnmesini tartışıyor. Mit tırları davasından tutuklu bulunan Enis Berberoğlu’nun avukatı yerel mahkemenin kararına itiraz etti. Gözler 15. Ağır Ceza mahkemesine çevrildi.

‘’İHTİLAL OLSAYDI BÖYLE OLURDU’’

Yerel Mahkemenin kararını eleştirenler arasında Saadet Partisi Genel Başkanı da vardı. Temel Karamollaoğlu Anayasa Mahkemesinin kararının da direnen yerel mahkemeyi şu sözlerle eleştirdi;

‘’Ben Anayasa Mahkemesini tanımam diyorsun!.. Adalete inanmıyorum, hukukun üstünlüğüne inanmıyorum… Ben, kendi inancımı zorla da olsa tatbik edeceğim diyorsun yav… İhtilal olsa ne olur?… İşte bu olur…’’ dedi.

‘’BIRAKIN BOŞ TARTIŞMALARI HAK İHLALİNİ TARTIŞIN’’

Muhalefet, Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın ‘’ışıklar yanıyor’’ paylaşımı ile başlayan ve darbe iddiasına kadar uzanan tartışmanın hak ihlalini gölgelediğini söylüyor. Asıl, bir yerel mahkemenin bir üst mahkemenin kararına uymaması konusunun tartışılması gerektiğini söylüyor. ‘’ışıklar yanıyor’’ tartışmasının boş olduğunu belirtilen Karamollaoğlu, ‘’Işıklar yanıyormuş, sönüyormuş… Bıraksınlar böyle şeyleri… Sen hak ihlaline bak arkadaş…’’ diye yükseltti sesini.

Davutoğlu, Berberoğlu tartışmalarının gölgesinde, Devlet Bahçeli’nin de çağrısını hatırlatarak iktidar Anayasa Mahkemesini kapatacak diyor. Berberoğlu ve avukatları ise üst mahkeme olan 15’inci Ağır Ceza Mahkemesinin vereceği kararı bekliyor..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu