EkonomiSON DAKİKA

Kardeşinize yetki verin ekonomiyi uçuracağım diyen iktidar doları uçuruyor!

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Siirt Milletvekili) – Dolar rekorları hız kesmeden devam ediyor. AKP-MHP ittifakının ekonomi politikaları ülkeyi uçuruma sürüklüyor. “Kardeşinize yetki verin, ekonomiyi uçuracağım.” diyen iktidar doları uçuruyor. Dolar uçarken döviz lobileri kazanıyor, halk yoksullaşıyor. AKP-MHP kendisinden önceki sağ iktidarlar gibi 70 sente muhtaç etmeye devam ediyor.

Her sabah dolar rekor kırıyor, kırılmadık rekor bırakmadı; bugün itibarıyla 10,21 Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi denen zam zulüm sistemine geçmeden önce 1 dolar 4,70’ti aradan geçen üç yılı aşkın zaman içindeyse dolar 10,21’e yükseldi. Sadece bir yılda TL yüzde 30’dan fazla değer kaybetti. Buna yerli ve millî devalüasyon denir. 90’larda bir günde halkın sofrasından devalüasyonla çekilen kaynaklar, AKP, MHP ittifakında her gün çekilmektedir. 128 milyar doları frenlemek için çarçur eden ve doları yükseltecek konuşmaların yapıldığı, uygulandığı günlerde döviz alım satımı yaparak vurgun yapanlar bu yerli ve millî devalüasyonun temel sorumlusudur.

Yenikapı’da, Ankara’nın derin dehlizlerinde, uyuşturucu ticaretlerinde bir araya gelen 90’ların karanlık yüzleri ve iktidar ortakları bu kez de halka devalüasyon yaratırken bir araya gelmiş ve fotoğraf çektirmiştir.

Karanlık 90’lı yıllar, 2000’li yıllarda bitmemiş, bilakis ekonomide, siyasette, bürokraside bu ittifakla tekerrür etmektedir.

Başka bir ekonomik mesele: Zamlar. Her gün istinasız zam haberiyle uyanıyoruz. Dün gece itibarıyla şekere yüzde 25 zam yapıldı. “Pancar ve şeker üretiminde rekor kırdık.” diye açıklama yapılıyorken peşinden gelen müjdeyse zam. “Şekerde arz iddiaları gerçek dışı” deniliyor ancak peşinden gelen açıklama zam. Şeker fabrikalarını tek tek sattınız, kalanları Varlık Fonuna devrettiniz. AKP’nin şirket fonu, Türkiye halklarının mutfağını, sofrasını her gün ziyaret ediyor.

Zamla ziyaret ediyor, enflasyonla, fahiş fiyatlarla ziyaret ediyor. Resmen ülkeyi kendi çiftliği gibi yöneten bir iktidar var. Buyurun; şekere zam, una zam, suya zam, elektriğe zam, doğal gaza zam. Neye mal olursa olsun şekeriyle, unuyla, suyuyla ekonomi zulmüne uğrattığınız bu halk helvanızı kavuracak; zamlara rağmen, fahiş fiyatlara rağmen bu helvanızı kavuracak.

Bugün (16 Kasım 2021) Dolar 11 TL, gram altın 620 TL seviyesine yaklaştı!