Kamu HaberleriSON DAKİKA

İnfaz koruma memurlarının kadro taleplerini meclis gündemine getirdi!

ABDULKADİR KARADUMAN (Konya Milletvekili) – Ceza infaz kurumlarında görevlerini sürdüren infaz ve koruma memurlarının uzun yıllardan beri süregelen birtakım talepleri bulunmaktadır. Bunların başında da özellikle sözleşmeli olarak görev yapan infaz koruma memurlarının kadro talepleri, ücretin iyileştirilmesi, kendilerine özgü bir hizmet sınıfı veya emniyet ve güvenlik hizmetleri sınıfına dâhil olmak gibi köklü birtakım değişiklikler talep edilmektedir.

Bilindiği üzere, pandemi sürecinin başından beri henüz geçtiğimiz haftaya kadar tutuklu ve hükümlülerin de sağlıklarını korumak adına ailelerinden uzak kalarak mesailerinin önemli bir bölümünü kurumlarda kalmak suretiyle devam ettirdiler.

Bu zor dönemin kahramanlarından infaz koruma memurlarının hak ettiği düzenlemelerin acilen yerine getirilmesi adına ortaya somut adımlar koyulmalı ve bunu da destekleyeceğimizi buradan bildirmek isteriz.

ATİLA SERTEL (İzmir) – Cumhuriyet Halk Partili bir milletvekili olarak infaz koruma memurlarının güvenlik kısmına geçmesi noktasında yasa teklifi verdim. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36’ncı maddesi için sayılan genel idari hizmetler sınıfı kapsamına infaz koruma memurları girmiyor. Çünkü infaz koruma memurlarının büro memurları gibi idari hizmetler sınıfında yer alması Anayasa’mızın temel ilkelerinden ölçülülük ilkesine aykırıdır çünkü infaz koruma memurlarının elinde kalem yoktur. İnfaz koruma memurları son derece kötü koşullarda cezaevi içerisinde âdeta mahkûmlarla iç içe bir görev görmektedir.

Sevgili arkadaşlarım, bunlar infaz koruma memurlarının giydiği kıyafetlerdir. Aslında idari hizmetler kısmında büro memurlarının ellerinde kalem bulunur. Bu kardeşlerimiz, can güvenliği açısından ve infaz koruma memuru olması nedeniyle cezaevindeki durumu kontrol altına almak için âdeta bir polis, bir asker görevi gören insanlardır ve şehitler vermişlerdir. Sadece Adalet ve Kalkınma Partisi dönemindeki şehitlerin birkaçını buradan okumak isterim: Gazanfer Çağlayan, darp sonucu öldürülmüştür; İlhan Köse, silahlı saldırı sonucunda öldürülmüştür; Abit Tüber, silahlı saldırıda öldürülmüştür.