Genel

Ergene bugün can çekişiyor!

CANDAN YÜCEER (Tekirdağ Milletvekili) – Bugün Trakya’nın neresine baksanız gerçekten her yerde bir doğa katliamı, her yerde bir ekolojik kıyıma tanık olursunuz. Eskiden pırıl pırıl akan, bütün Trakya’mıza hayat veren Ergene bugün can çekişiyor, 4’üncü derece kirlilik suyu şu an, zehir saçıyor. Şu an ilimizde kanser vakaları patlamış durumda. Sözde 2011 yılında dediler ki: “Bu kirliliği kontrol altına alacağız.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’yla artık Trakya’da, Ergene’de suyunuzu içeceksiniz, yüzeceksiniz, içinde 22 çeşit balık yetişecek; Haliç’i temizledik, bu, bizim için çocuk oyuncağı.” Buna en üst makamdan tam on yıl önce söz verildi. Peki, bugün sonuçta ne var? Sonuç burada. Gördüğünüz gibi, Ergene kapkara akmaya, kanser saçmaya devam ediyor ama olan vatandaşlarımıza oluyor. Biz diyoruz ki: “Ergene’mizi inşallah, en kısa zamanda temizleyeceğiz.” Ama bu da yeterli olmadı. Maalesef, bunun üzerine yani daha bunu temizlememişken birinci sınıf tarım arazilerinin üzerine, gördüğünüz bölgeye, birinci sınıf tarım arazisine plastikçiler OSB yatırım bölgesi yapmaya çalışıyorlar.

Vatandaşlarımız, hemşehrilerimiz diyor ki: “Vekilim, buğdayımızın üzerine beton dökecekler ve daha diğer OSB’ler dolmadan birinci sınıf tarım arazilerine bunun yapılması hukuka, mevzuata aykırı.” diyor uzmanlar, odalar. Ama biz ne yapıyoruz? Biz gidiyoruz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı “ÇED Olumlu” raporu veriyor. Halka sormuyor, belediyelere sormuyor, odalara sormuyor ama şunu buradan söyleyeyim; bu bizim çevremiz, bizim doğamız, bizim Trakya’mız. Bizim bu topraklara borcumuz var. Halep oradaysa, arşın burada! Siz inatçıysanız biz Trakyalılar daha inatçıyız. Mücadeleyse mücadele! Trakya’nın doğasını, börtüsünü böceğini, hemşehrilerini, ormanlarını sizin rant uğruna heba etmenize izin vermeyeceğiz. Çevremiz, doğamız, insanımız sahipsiz değildir diyorum.”