Sağlık

Kafa derisindeki mantar çocuklar arasında en yaygın enfeksiyonlarından biridir

Kafa derisindeki mantarlar nelerdir? Kafa derisinde mantar nedenleri, belirtileri nelerdir? Ne zaman yardım almalısınız? Kafa derisinde mantar teşhisi, tedavisi ve diğer tüm bilgiler bu yazımızda…

Kafa derisindeki mantar, tinea capitis, çocuklar arasında en yaygın mantar enfeksiyonlarından biridir. Tipik semptomlar, saç derisinde yamalı saç dökülmesiyle birlikte sıklıkla kaşınan kırmızı, pullu döküntüdür.

Kafa derisindeki mantarlar nelerdir?

Tinea mantar, kapitis ise kafa demektir. Dermatofit adı verilen mantar organizmaları, kafa derisinin dış tabakasının iltihaplanması yoluyla kafa derisinin mantar enfeksiyonuna neden olur. Cildin mantar enfeksiyonlarına genellikle saçkıran denir. Saçkıran teriminin solucanlarla hiçbir ilgisi yoktur, bu bir mantar enfeksiyonudur.

Kafa derisinin mantar enfeksiyonlarının insidansı, daha sıcak ülkelerde Norveç’ten açıkça daha yüksektir. Çocuklar yetişkinlerden daha sık kafa derisinin mantar enfeksiyonlarına eğilimlidir. Kafa derisindeki mantar, çocuklarda en yaygın mantar enfeksiyonu türlerinden biridir.

Kafa derisinde mantar nedenleri

Kafa derisindeki mantarlara genellikle bir hayvanın enfeksiyonu neden olur. Enfeksiyon genellikle bir köpek veya kediden kaynaklanır, ancak diğer hayvanlardan da gelebilir. Enfeksiyon şapkalar, saç fırçaları, yatak takımları ve giysiler yoluyla insanlar arasında da bulaşabilir. Ek olarak, mantar organizmalarının enfeksiyon oluşturması için genellikle küçük bir cilt ameliyatı gerekir. Durum bulaşıcıdır ve anaokullarında ve benzerlerinde küçük salgınlar meydana gelir.

Kafa derisinde mantar belirtileri

Kafa derisindeki tipik mantar belirtisi kırmızı, pullu ve soyulan (saç dökülen) bir nokta veya alandır. Yoğun kaşıntı sıklıkla mevcuttur. Hakkında. Çocukların saçlarını kaybettiği vakaların yarısı kafa derisindeki mantarlardan kaynaklanır. Boyun ve boyundaki lenf düğümleri büyütülebilir. Kafa derisindeki mantarlara farklı mantar türleri neden olabilir ve bu nedenle biraz farklı davranabilirler.

Ne zaman yardım almalısınız?

Kafa derisi kaşınan, pul pul dökülen ve saç dökülmesi olan bir çocuk doktor tarafından muayene edilerek mantar olup olmadığı belirlenmelidir. Doktor, diğer şeylerin yanı sıra, sedef hastalığını ekarte etmelidir. Kafa derisinin herhangi bir mantar enfeksiyonu zararsız bir durumdur, bu nedenle muayene aceleye gelmez.

Kafa derisinde mantar teşhisi

Teşhisi genellikle yapmak kolaydır. Düzensiz saç dökülmesi vardır ve birkaç alt tipi olmasına rağmen döküntünün kendisi tipik bir görünüme sahiptir. Doktor, döküntüden bir numuneyi sıyırabilir ve sıyrıkları mikroskop altında inceleyebilir. Numune mantar varlığını doğrularsa (numune yarıda pozitiftir), tedaviye başlanabilir. Numune negatifse, ancak doktor hala mantardan şüpheleniyorsa, numune mantar kültürü için mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilmelidir. Böyle bir testin cevapları ancak birkaç hafta sonra alınabilir.

Aile üyeleri ve hastayla yakın temasta bulunan diğer kişiler de muayene edilmelidir.

Kafa derisi üzerinde mantar tedavisi

Kafa derisinin mantar enfeksiyonu genellikle, muhtemelen lokal olarak etkili bir preparat ile kombinasyon halinde tablet tedavisi gerektirir. Başınızı tıraş etmek gerekli değildir.

Çocuklarda kafa derisinin mantar enfeksiyonunun tedavisi genellikle cilt hastalıkları uzmanı ile işbirliği içinde gerçekleştirilir. Terbinafin tedavisinin dört yaşına kadar olan çocuklarda bile etkili ve güvenli olduğunu gösteren araştırmalar var, ancak bu tedavi Norveç’te onaylanmadı. Tedaviye başlayan çocuklar okula veya anaokuluna gidebilirler. Fırçalar ve taraklar atılmalıdır. Nevresimler, şapkalar ve benzerleri yıkanmalıdır.

Takip et

Kafa derisinin mantar enfeksiyonunun tedavisi uzundur ve durumun ne zaman iyileştiğini belirlemek için deneyim gerektirir. Mantara bağlı olarak bir ila üç ay sürebilir. Haftada bir kez şampuanlama, tablet rejiminden sonraki bir yıl boyunca genellikle tavsiye edilir.

Önleme

Enfekte kişilerle doğrudan temastan kaçınmak önemlidir. Enfekte bir kişiden saç fırçası, tarak veya başlık ödünç almayın.