Sağlık

Size ilk kez köstebek kanseri (malign melanom) teşhisi konduysa ekstra özen göstermelisiniz!

Size ilk kez köstebek kanseri (malign melanom) teşhisi konduysa, bir takip programının parçası olmalı ve ekstra özen göstermelisiniz. Birey için takip derecesini ve kontrol planını birkaç farklı faktör belirleyecektir.

Köstebek kanseri (malign melanom), son 50 yılda en fazla artış gösteren kanser türüdür. Norveç’te bu süre zarfında vaka sayısında on kat artış oldu. Dünyada bu hastalıktan en çok etkilenen ülkeler Norveç bulunuyor. Yaşlanmamız ve hastalığı tespit etmede daha iyi olmamız gerçeği, artışın çoğunu açıklıyor – ama bu her şeyi açıklamıyor.

Özellikle ergenlik dönemindeki güneş yanığının ileriki yaşlarda köstebek kanseri gelişimi için iyi bilinen bir risk faktörü olduğunu biliyoruz.

Kontrollerin amacı

Köstebek kanseri tedavisi gördüyseniz, size takip kontrolleri teklif edilecektir. Kontrollerin sıklığı ve kapsamı büyük ölçüde hastalığın tekrarlama riskinin ne kadar yüksek olduğuna göre belirlenir.

Köstebek kanseri tedavisi gördüyseniz, hastalığınız konusunda dikkatli bir değerlendirmeden geçmişsinizdir. Çıkarıldıktan sonra tümörün ne kadar ciddi hale gelmeyi başardığına dair bir aşama değerlendirmesi yapılmıştır. Bu aşama bölümü, hangi takibe sahip olmanız gerektiği konusunda belirleyicidir.

Köstebek kanseri tedavisi gören hastalar tek tip olmayan bir grup oluşturur ve kontrol sisteminin belirlenmesinde çeşitli faktörler rol oynar. Kanserin vücudun neresinde bulunduğu, hangi tedavinin verildiği, hastanın özellikleri – her bir hasta için hangi takip planının en uygun olduğuna karar vermeden önce birçok faktör göz önünde bulundurulur.

Herhangi bir nüksü erken tespit edebilmek, tedavi sonrası takibin en önemli amacıdır. Köstebek kanseri, diğer tüm kanserler gibi erken evrede tedavi edilmesi daha kolaydır.

Nükslerin yarısından fazlası hastaların kendileri tarafından tespit edilir, ancak terapist tarafından yapılan kontrollerin hastalığı tespit etmenin yanı sıra ek işlevleri de vardır. Kontroller ayrıca hastalık hakkında daha iyi bir fikir verir ve size bakılacağına dair güvence verir. Kendi kendini incelemede iyi rehberlik ve iyi ödeme gücü konusunda tavsiye bu grup için çok önemlidir.

Takip kontrolleri

Kontrollerin ana odak noktası, hastanın ekstra şüphe uyandırması gereken semptomları veya fark edilen değişiklikleri hissedip hissetmediğini netleştirmektir. Anormal bir kilo kaybı veya ağrı/rahatsızlık ekstra kilo verilecek belirtilerdir. Hastanın kendi kendini izleme şeklinde neler yapabileceğinin gözden geçirilmesinin yanı sıra gerekli bilgiler de sağlanır.

Özellikle operasyon geçirdiğiniz bölgede cilt dikkatli bir şekilde kontrol edilecektir. Doktor, en çok maruz kalan bölgelerde ve özellikle genişlemiş lenf düğümlerinin deri yoluyla hissedilebildiği alanlarda (boyun, kol altları ve kasıkta) şişlik hissedecektir.

İç organların incelenmesi de gerekebilir. Köstebek kanseri tedavisi gören hastaların takibinde kullanılan görüntüleme çalışmaları arasında ultrason, BT ve PET yer almaktadır. Ultrason, çoğu lokal nüks vakasını tespit etmek için en iyi testtir, ancak bazı durumlarda diğer görüntüleme testleri yardımcı olacaktır. Vücudun kanserin ilk ortaya çıktığı yerlerden tamamen farklı yerlerde (uzak metastazlar) yüksek nüks riski varsa, PET daha uygun bir muayene olabilir.

Kan testlerinin köstebek kanseri testlerinde çok az değeri vardır ve genellikle gerekli değildir.

Melanom ameliyatı geçirdiyseniz, takip kontrolleri genellikle cerrah ve dermatolog ile başlar, ancak kontroller sonunda pratisyen hekime devredilir. Kontrollerin neleri içermesi gerektiği, kontrollerin ne sıklıkta ve ne kadar süreyle yapılması gerektiği konusunda pratisyen hekimin bilgilendirilmesini sağlamak dermatoloğun sorumluluğundadır.

Önleyici tavsiye

Halihazırda melanom geçirmiş kişilerde nüks riski yüksek olduğundan, riski daha da artırmaktan kaçınmak için elinizden geleni yapmak çok önemlidir.

Güneş yanığından kaçınmak önemlidir ve bu risk, güneş en yüksek olduğu zaman en fazladır. Koruyucu, doğal pigmentasyon yavaş yavaş – yanık olmadan – sağlanmalıdır.

Güneş faktörlü kremler yanlış güvenlik sağlayabilir. Güneş kremleri arasında farklılıklar vardır ve eğer fazla maruz kalıyorsanız güneş kremini dikkatli seçmelisiniz (eczane size yardımcı olabilir). Hem UVA hem de UVB tipi radyasyona karşı koruma sağlayan maddeler kullanın. Yüksek bir güneş koruyucu uygulanmış olsa bile çok dikkatli bir şekilde güneşlenmelisiniz. Giysiler ve gölgeler iyi koruma sağlayabilir, ancak erken yanık belirtilerinin farkında olun.

Deride kahverengi veya siyah bir noktanın büyümesi gibi şüpheli bir şey fark ederseniz, daha fazla muayene için bir doktora danışmalısınız. Köstebek kanserinin tamamen normal deriden oluşabileceğini unutmayın, bu nedenle tüm benlerin alınması, kendi kendini kontrol etme ihtiyacını ortadan kaldırmaz.