DünyaGündem

DSÖ, COVID-19 insidansındaki bir artıştan sonra ölüm oranlarında bir artış öngördü

Koronavirüs vakalarında günlük artışta gözlemlenen keskin artış nedeniyle birkaç hafta içinde dünyada ölüm oranında artış kaydedilebilir. Bu görüş, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Baş Bilimcisi Sumya Swaminathan tarafından 14 Ekim Çarşamba günü örgütün Twitter’da yayınlanan röportajında ​​dile getirildi.

Ölüm Artışları

Ölüm oranlarındaki artış, her zaman insidans artışından iki hafta sonra gerçekleşir.

Uzman, “Şu anda olduğu gibi, vaka sayısında büyük bir artış görürsek, maalesef bunu birkaç hafta içinde ölümlerin sayısında bir artış izleyebilir” sonucuna vardı.

Aynı zamanda Swaminathan, pandeminin başlangıcından bu yana, doğrulanmış koronavirüslü kişilerin ölüm oranının düştüğünü kaydetti. Ona göre, bu birkaç faktörden kaynaklanıyor. Birincisi, doktorlar enfeksiyonla daha iyi mücadele etmeyi öğrendi ve hastalık testlerinin kapsamı önemli ölçüde genişledi.

HASTALARIN YAŞI DEĞİŞTİ

İkincisi, hastaların yaşı değişti. Bugüne kadar yaşlılarda enfeksiyon daha az yaygındır.

Bir DSÖ sözcüsü, “Yaşlı insanlar hala evde kalarak kendilerini koruyor olabilir ve bu, ölüm oranlarındaki düşüşün bir başka nedeni olabilir” dedi.

Buna rağmen Swaminathan’a göre dünyadaki koronavirüs nedeniyle ölüm oranı hala yüksek – dünyada her gün yaklaşık 5 bin kişi ölüyor.

Covid-19 Nedeniyle Ölenlerin Sayısı 1 Milyon 94’ü Geçti

COVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 koronavirüsün yayılması geçen yılın Aralık ayı sonunda başladı. Çin’in Wuhan şehri enfeksiyonun yuvası oldu. Birkaç ay boyunca, hastalık dünyanın 210’dan fazla ülkesine yayıldı. 11 Mart’ta DSÖ, koronavirüs salgını ilan etti.

Uluslararası istatistik bürosu Worldometer’e göre , dünyada son gün 313 binden fazlası dahil olmak üzere 38,6 milyonun üzerinde koronavirüs vakası kaydedildi. Pandeminin başlangıcından bu yana 1.094 milyondan fazla koronavirüs doğrulanmış insan öldü. Yaklaşık 29,1 milyon hasta iyileşti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu