EkonomiSON DAKİKA

Asgari ücretin en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 lira olması teklifi!

CHP, asgari ücretten vergi ve diğer kesintilerin kaldırılması talebiyle bugün tüm Türkiye’de eş zamanlı basın açıklamaları yaptı. Asgari ücretten yapılan toplam kesinti tutarının 725 lira olduğunu belirten CHP’liler, vergi ve diğer kesintiler kaldırılarak asgari ücretin en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 lira olarak ödenmesini talep etti. Ankara’daki açıklama sırasında emekli maaşıyla geçinemediğini söyleyen bir vatandaş, “Koyun olsak, ot yesek, emekli maaşımız bize yetmez. Bizi duysunlar. İnsanlıktan çıktık. İnsanca yaşamak istiyoruz ya” dedi.

CHP Ankara İl Başkanlığı’nca Ulus Meydanı’nda yapılan açıklamaya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de katıldı. CHP’liler, “Asgari ücretten vergi ve kesintilere son verilsin” pankartı açtı.

“ASGARİ ÜCRET 3 BİN 577 TL OLSUN”

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, burada yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Türkiye’de 7 milyondan fazla asgari ücretli çalışan ve aileleri açlık sınırı altında yaşıyor. Asgari ücretten yapılan vergi ve SGK kesintilerinden sonra bir asgari ücretlinin eline 2 bin 825 TL’yi geçmektedir. Çünkü asgari ücretliden gelir vergisi, SGK işçi payı, İşsizlik Sigortası primi payı, damga vergisi olmak üzere yapılan aylık toplam kesinti tutarı 752 TL’dir.

Daha geçtiğimiz günler, AKP yetkilileri, ‘Herkesin cep telefonu var, arabası var’ diyordu. Şimdilerde ise ‘Asgari ücreti en azından insani yaşam seviyesin getireceğiz’ demiş. Dünyanın en büyük ucuz iş gücü ülkesi olarak bilinen Çin’de dahi ortalama asgari ücret 387 dolar iken TL’deki hızlanan değer kaybıyla birlikte Türkiye’de asgari ücret 300 doların altına inerek 297 dolara kadar düşmüştür.

Şimdi kalkıp, ‘Asgari ücreti insanca yaşanabilecek bir seviyeye getireceğiz’ diyenler, eğer ki bu görüşlerinde samimilerse hodri meydan. Yıllardır bekletilen kanun tekliflerimiz Meclis’e getirilsin ve asgari ücretliden vergi kesintisine son verilsin. Asgari ücret, en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 TL seviyesine getirilsin.”

EMİR:”BU PARAYLA YAŞANMAZ”

ANKA Haber Ajansı’na konuşan CHP’li Emir ise şunları söyledi:

“Biz, bugün 81 ilden saraya sesleniyoruz. Asgari ücretlilerin sorununu bir an önce çözün. ‘Bu parayla yaşanmaz. Bu parayla aç kalınır’ diyoruz. Hiç olmazsa asgari ücretlilerden alınan vergilerden vazgeçilmesini bekliyoruz. Vergi alacaksa 5’li çete orada. Vergi alacaksa, zengin ettiği bir avuç müteahhit orada. Ama asgari ücretlilerden elini çekmeli. Şu haliyle devam ederse asgari ücretliler aç kalmayla karşı karşıyalar.”

“KOYUN OLSAK OT YESEK EMEKLİ MAAŞIMIZ BİZE YETMEZ”

İşçi emeklisi Abdülbaki Aras ise 40 yıl boyunca çalıştığını; sigortasını, vergisini tıkır tıkır ödediğini belirterek, üç kişi kiralık evde yaşadıklarını söyledi. Eşiyle birlikte CHP’li Ağbaba’ya dert yanan Abdülbaki Aras, “İkimiz koyun olsak, ot yesek, emekli maaşımız bize yetmez. Bizi duysunlar. İnsanlıktan çıktık ya. İnsanca yaşamak istiyoruz ya” dedi.