EkonomiSON DAKİKA

Fiyatı en fazla artan ve en fazla satan araçlar!

TÜİK harikalar diyarında otomobil fiyatları artmıyor. Oysa araç fiyatları bambaşka bir hikâye anlatıyor.

TÜİK Ekim’de benzinli otomobillerde %0,29, dizellerde ise %0 fiyat değişimi olduğunu açıkladı. Elimizdeki tek bilgi, fiyatı toplanan 40 modelin bir bölümünde satış olmadığı için son fiyatın hesaba dahil edildiği. Ancak araç fiyatları bambaşka bir hikâye anlatıyor.

TSB’nin kasko değer listesindeki binek araçların %43’ünde Eylül’den Ekim’e fiyat artmış. Bu oran benzinlilerde %40, dizellerde ise %49. Hatta artış eğilimi ucuz araçlarda daha fazla. 500 bin TL’den ucuz araçların %51’inde, 500 bin TL üstü araçların ise %34’ünde fiyat artmış.

TSB listesindeki 1123 binek araç tipinin Ekim 2021’deki aylık fiyat artışlarının ortalaması %1,82. Bu oran benzinlilerde %1,81, dizellerde ise %1,86. Fiyat artışının en yüksek olduğu kategoriler ise LPG’li araçlar ile 500 bin TL’den ucuz araçlar.

Daha sağlıklı bir değerlendirme için Ekim 2021’de en çok binek araç satışı yapan 15 markanın en çok satılan modellerine odaklandık. Modelin baz fiyatına göre ağırlıklı ortalama fiyat artışı %2,5, modeldeki tüm araç tiplerinin ortalama fiyatına göre fiyat artışı ise %4,1.

TÜİK, Ekim’deki otomobil fiyat artışlarını maskelemeyi başardı. Ancak Kasım’daki artışlar pek maskelenebilecek gibi değil. Çok satılan 10 araç modelinin baz fiyatlarındaki ortalama aylık artış Kasım’da %7,5 oldu. Bakalım TÜİK, Kasım’da hangi ürün grubunda sürpriz yapacak.