EkonomiSON DAKİKA

Teknolojik ürünleri alabilmek imkansız hale geldi

ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) – Gerçekten ülkemizde şu anda vatandaşımız çok zor durumda. Ülkede yoksul sayısı artıyor, marketler cep yakmaya devam ediyor. Teknolojik ürünleri alabilmek imkânsız hâle geldi. Gençlerimiz hayalini kurdukları bilgisayarlara, telefonlara ulaşamıyorlar.

Vatandaş kara kara, kara kışı düşünüyor; önümüzde bir kara kış var. Şu zam listelerini gören insanlar şaşıyorlar. Elektriğe son bir yılda 28,9, doğal gaza yüzde 19, kömüre yüzde 30, benzine yüzde 22,5, motorine yüzde 21, mutfak tüpünü yüzde 42 zam gelmiş. Marketlerdeki zamlarsa tam bir felaket, ayçiçeği yayığına yüzde 41, yumurtaya yüzde 47, ekmeğe yüzde 26, süt ve yoğurda yüzde 37, zeytinyağına yüzde 35, margarine yüzde 50, dana etine yüzde 27, una da yüzde 25 zam gelmiş. On dokuz yıllık AKP iktidarı vatandaşa “Evinizi az ısıtın.” “Evde kazak giyin.” diyor, “Porsiyonları küçültün.” tavsiyesi veriyor. Acaba AKP’liler sarayda da evlerinde de kaloriferlerini kısıyorlar mı, porsiyonlarını da küçültüyorlar mı? Zamlar arka arkaya geliyor, asgari ücrette değişen bir şey yok, 2.825 lira.

Elinizi vicdanınıza koyup bir daha düşünün, hepimizin ailesi var, çocuğu var; 2.825 lira maaş alan bir insan evini nasıl geçindirecek? Asgari ücretten vergileri kaldıralım, vatandaşı rahatlatalım; bu, bizim asli görevimizdir.