Ekonomi

Enflasyon rekordan rekora koşuyor

İSMAİL ATAKAN ÜNVER (Karaman) – TÜİK dün açıkladığı enflasyon rakamlarıyla bir kez daha kendisine güldürdü. TÜİK “Aylık enflasyon yüzde 2,39, yıllık enflasyon yüzde 19,89.” dedi ama kimse inanmadı. Ekonomi uzmanları bugün gerçek enflasyonun yüzde 51’i geçtiğini duyurdu ki vatandaş zaten enflasyonun kaç olduğunu pazara markete gittiğinde anlıyor.

Fiyat artışları açıklananların katbekat üzerinde. İktidarın ve TÜİK’in sevmediği bağımsız bir grubun açıkladığı rakamlara göre ise aylık enflasyon yüzde 6,9, yıllık enflasyon yüzde 49,87’ye ulaşmış durumda. Her iki durumda da gerçek şu ki: Enflasyon rekordan rekora koşuyor. Bir tarafta TL’nin değer kaybı, öbür tarafta enflasyon baskısı altında ezilen memur, emekli, işçi gibi sabit gelirli ve bordrolu yurttaşlarımızın temmuzda aldığı maaş zamları ise yok oldu gitti.

İktidara çağrım, dar ve sabit gelirli bu grupların maaşlarında gerçek enflasyon rakamlarını baz alarak yılbaşını beklemeden acilen iyileştirme yapmasıdır. Hatta iktidar övündüğü büyüme rakamlarını da baz alarak da refah payı vermelidir.