GenelSON DAKİKA

İTEO Başkanı: Taciz suç olmaktan çıkarılsın!

İBB’nin 10 kez taksi projesini reddeden İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) dava açtı. Davada ‘taciz suçu işleyen şoförlerin taksicilik yapmasının engellenmesi‘ maddesinin kaldırılmasının da yer aldığı ortaya çıktı.

İTEO Başkanı Eyüp Aksu’nun, İBB’ye açtığı davada, ‘taciz suçu işleyen şoförlerin taksicilik yapmasının engellenmesi‘ maddesinin kaldırılmasının da yer aldığı ortaya çıktı. Diken’den Ayşegül Kasap’ın haberine göre, bu hamle taciz suçundan ruhsatı iptal olmuş taksicilerin yeniden göreve dönmesini sağlayacak.

İBB’nin taksi projesi UKOME’de 10’uncu kez reddedilirken, İstanbul halkı taksi ve taksicilerden yakınmaya devam ediyor. 2019 yılında İBB’ye gelen 103 bin 669 şikayetin 1500’ünü taciz ve darp suçlamaları oluşturuyor. Aksu ise bu sayıyı küçümseyerek “Günde 1 milyon 403 bin yolcu taşıyoruz. Toplu taşımayla kıyaslandığında şikayet oranları asgari oranda olan bir meslek grubuyuz.” ifadelerini kullanmıştı.

2020’de 72 olan taciz şikayeti 2021’de 100’e yükselirken Eyüp Aksu, İBB bünyesindeki Toplu Ulaşım Hizmetleri Kalitesi Değerlendirme Sistemi’nde (TUDES) taciz suçu işleyenlerin taksici olmasını engelleyen bir maddenin kaldırılması için İBB’ye dava açtı.

“EYÜP AKSU, İNSANİ DEĞERLERİ AYAKLAR ALTINA ALMIŞ”

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın sekiz yıl boyunca başkanlığını yürüten, şimdi de Türkiye Esnaf Vakfı başkanlığına devam eden Yahya Uğur bu hamlenin ‘taciz suç olmaktan çıkarılsın’ anlamına geldiğini belirtti. Uğur şunları söyledi:

“Tacizi yapan ahlaksız adam o bile bunu savunamaz. Bunu yapmak ahlaksızlıktır. Böyle bir şeyde başını önüne eğer susar. Eyüp Aksu gerçekten taksicileri temsil etmekten çok uzaklaşmış. Hatta insani değerleri bile ayak altına almış.. 1500 tane şikayet olmuş tacizden, ‘Ne var ki bunda’ diyor. Sanki bir bardak üretim markası bir milyon bardak üretiyoruz da içinden 1500 tanesini de çatlak çıkmış der gibi. Bu yaklaşım dünyadaki insani değerleri bitirecek bir şey. Bunu nasıl savunursunuz?”

Vatandaşlar tacizle karşılaşmaları durumunda 153’ü arayarak şikayette bulunabiliyor. İspatlanması durumunda da söz konusu taksicinin şoför kartı İBB tarafından iptal ediliyor. Bu taksici hiçbir arabada çalışamıyor.

“KADINLARI TEHLİKEYE ATAN BİR HAMLE”

Özellikle son 15 yılda kadın müşterilerde çok artış olduğunu belirten Uğur sözlerine şöyle devam etti:

“Bütün kadınların hayatını tehlikeye atan bir hamle. Bu toplumu tahrik etmek, sütü bozuklara fırsat vermektir. Yapacakları kötü hareketleri meşrulaştırmaktır. Bunu hiçbir taksici kabul etmez. Yarın öbür gün biri tacizde bulunsa sonra çıkıp dese ki ‘Ne var yani bizim başkanımız da bunu çok önemli olmadığını söyledi’ yalan söylemiş olabilir mi?”