EkonomiSON DAKİKA

Ayçiçek yağı 120 TL oldu!

Daha geçtiğimiz ay 5 litresi 82-90 TL olan ayçiçek yapı bugün 120 TL oldu. Ayçiçek sıvı yağlarına gelen zamlara tepki gösteren Milletvekili Meral Danış Bektaş, hayat pahalılığını artık TÜİK’in bile saklayamadığını belirtti. TÜİK Ekim ayı verileri ve sıvı ayçiçek yağlarına gelen zam üzerinden iktidarı eleştiren Bektaş, şu bilgileri paylaştı;

Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi söz vermişti Türkiye’yi uçuracaktı; Türkiye’yi değil ama enflasyonu ve hayat pahalılığını hakikaten uçuruyor. “Bu kardeşinize yetki verin.” diyenler yetkiyi işsizliği ve hayat pahalılığını artırarak kötüye kullanıyor.

Evet, TÜİK’e göre gıda enflasyonu yüzde 27,41 oldu. TÜİK’in resmî, soğuk ve yalan verileri bile hayat pahalılığını saklayamıyor. Son otuz üç ayın en yüksek hayat pahalılığıyla karşı karşıyayız. Enflasyon Araştırma Grubu ENAG ise ekim ayı enflasyonunu yüzde 6,90 olarak, yıllık ise 49,87 olarak açıkladı. ENAG hayat pahalılığını, TÜİK ise iktidarın sandık hesabını ölçüyor.

Son bir ayda her gün en az bir zam yapıldı, Ekim ayının 8’inde 90 TL olan ayçiçeği yağı sadece yirmi gün sonra 120 TL oldu. Oysa, TÜİK, sepeti değil, iktidarın sandığından başka hiçbir şey ölçmüyor. Oysa biz halkın arasındayız, marketi, sepeti dolduran biziz. Özel kalem ve mutfak giderlerini yoksuldan, işsizden alınan vergiler üzerinden karşılayanlar, sokakla bağı kalmayanlar bu ülkede enflasyonu ancak saray koridorunda belirlerler. Biz ise hayatın ne kadar pahalı olduğunu, meselenin “beka saray” değil, ekmek kavgası olduğunu gayet iyi biliyoruz.