GündemKamu Haberleri

İşsiz üniversite gençleri KYK borçlarının silinmesi için yeni bir hareket başlattı!

Henüz 20’li yaşların başındalar ama hem öğrenci iken aldıkları kredi borcuyla hem de işsizlikle mücadele ediyorlar.. 5,5 milyona yakın üniversite mezunu genç, KYK borçlarının silinmesini istiyorlar. Defalarca meclise gelip reddedilen o borçlar için son çare olarak sosyal medyada ‘’KYK borcumuzu sil’’ adında KYK borçluları diye bir hareket başlattılar. Borçlarının silinmesi için birde bildiri yayınladılar.

HAYATA 1-0 MAĞLUP BAŞLAYAN KYK BORÇLULARI

KYK’lı gençler sırtlarına binen borç yüküyle hayata 1-0 mağlup başlıyor. Zaten iş bulabilseler çalışıp borçlarını ödeyebilecekler. Ama iş yok, para yok, üstüne üstelik çektikleri kredinin üzerine hergün eklenen faiz yükü var.

Üniversiteyi bitirebilmek için devletten kredi almayan öğrenci neredeyse yok. 30 bin liraya kadar ulaşan öğrenim kredisi borcu her geçen gün artmaya devam ediyor. Zaten çoğu üniversite öğrencisi henüz okurken bile, çektikleri krediler yetmediği için iş aramak zorunda kalıyor.

İş aramaya mezun olduktan sonrada devam eden gençler bir an önce bu KYK borçlarından kurtulmak istiyor. Bunlar ilgili sosyal medyada yapılan en dikkat çekici mesajlardan bazıları şöyle;

SOSYAL MEDYADA KYK BORCU

Kalyon İnşaat’a 9.449.995.833 TL’lik vergi istisnası verildi. Bu parayla 5 milyon gencin tüm KYK Kredi borcu silinebilirdi. Demek ki 5 kişinin rahatı, 5 milyon gencin geleceğinden daha önemli.

5 milyondan fazla genç KYK borçları ve faizlerinin yükü altında. 280 binden fazla genç icraya verildi. Gençliği borçlandıranlara, gençliği bu borçları ödeyemeyecek hale getirenlere sesleniyoruz:

KYK Borcumu silin buna karşılık diplomamı vermeye razıyım. Zaten bir şeye yaramıyor.

Yavaş yavaş gecikme zamları da ekleniyor. 4 yılda aldığım para 18 bin TL bile değilken 27bin TL’yi nerden ödeyim. Bırak iş bulmayı üniversiteyi bitirememişken? Ya 9 bin lira TEFE-TÜFE vergisi nedir ?? Bankadan kredi çeksem daha az borcum olurdu…

Meslek sahibi olmak için gittiğin okuldan borçlu dönüp bunun yanında meslek sahibi olamamak… bu bir öğrenci için dünyanın en kısa fıkrası…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu