GenelSON DAKİKA

Ordu’nun turizmini de bitirmeye yeminlisiniz!

SEYİT TORUN (Ordu Milletvekili) – Ordu turizm bölgesi dedik, birçok tanıtımlar yapıldı denildi ama Ordu’ya kazandırdığımız teleferik dört aydır kapalı. Yıllık geliri 20 milyon lira olan ve Ordu turizmine çok önemli katkısı olan bu teleferiğin bakımını, onarımını niye yaptırmıyorsunuz ve bir dört ay daha yapılmayacağı söyleniliyor. Bir yandan diyorsunuz ki: “Ordu turizmde gelişecek büyüyecek ama turizmde lokomotif olan bu teleferiğin bakımını dahi yaptıramıyorsunuz. Yani siz Ordu’yu geriye götürüyorsunuz, Ordu’nun turizmini de bitirmeye yeminlisiniz.

Bir de imar planı yapıyorsunuz şu anda. Hani, parsel parsel satmaya alıştınız ya, Ordu’yu da artık parsel parsel satmaya karar verdiniz. 10 Eylül 2021 tarihinde Meclis toplantısında Durugöl’deki Belediye ek hizmet binaları ve arazilerini satışa çıkardınız. Ardından ekim Meclisinde Ordu merkezde en güzel yerde otopark olup durak olacak yeri, planlanmış yeri ticaret alanına çevirdiniz ve satmaya karar verdiniz. Ardından 15 milyon lira harcayarak, bu milletin parasını, alın terini, vergisiyle ödenmiş parayı harcayarak botanik park yaptınız, “Hastane yapacağız.” diye söktünüz, şimdi orayı da plan tadilatıyla satmaya çalışıyorsunuz, sosyal tesise çevirmeye çalışıyorsunuz.

Yine Durugöl bölgesinde 110 bin vatandaşımızın imza toplayarak yapılaşmayı durdurduğu araziyi tüm itirazlara rağmen imara açıyorsunuz. Rantçısınız ve ülkeyi de, Türkiye’yi de, Ordu’yu da parsel parsel satıyorsunuz.

Bir diğer sorunumuz altın madenleri. Paris İklim Anlaşması’nı geç de olsa bu yüce Mecliste hep beraber onayladık. Ama şimdi görüyoruz ki Ordu’nun yüzde 65’i maden arama sahası olarak ruhsatlandırıldı, yetmedi şimdi İkizce ilçemizde yeni bir maden sahası için ihaleye çıkılıyor. Bu iktidar önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığına “İklim Değişikliği” ifadesini ekleyerek çevreci olamayacağını bilmelidir. Bu sözde değil, özde olmalı ve bu, özellikle altın madenleriyle ilgili ruhsatları tekrar gözden geçirmeli.

Tabii, Karadeniz sarp; Ordu’nun da oldukça dağınık bir yerleşimi var. Yıllardır yol yapmakla övünen bu iktidar, Ordu’ya üvey evlat muamelesi yapıyor. Bakın, Fatsa Çevre Yolu, Ünye-Akkuş-Niksar yolu, Aybastı-Reşadiye yolu, Ulubey-Gürgentepe-Gölköy yolu, Ordu-Topçam-Mesudiye yolu, Kumru-Korgan yolu yıllardır yılan hikâyesine döndü. Proje yapıldı, planlamaya alındı, ihale yapıldı ama maalesef şu ana kadar hiçbir gelişme yok. Yani yol yaptık diye övünüyorsunuz ama maalesef Ordu’da bu konuda sınıfta kaldınız.

Ordulu yıllardır bu beklenti içerisinde. Artık Orduluyu, hemşehrilerimizi kandırmaktan vazgeçin. Bu iktidar Orduyu unutmuş, var olan sorunlara da sürekli yenilerini eklemiş. Ancak biliniz ki, Ordu sahipsiz değildir ve bu yönetime de mahkûm değildir. Biz, Ordu’nun tüm ilçeleri, tüm mahalleleri olarak sorunlarını biliyoruz ve çözüm önerilerimiz de hazır. İnşallah halkımızla birlikte Ordu’muzu bu karanlığa teslim etmeyeceğiz ve hep birlikte aydınlık günlerde buluşacağız.