EkonomiSON DAKİKA

Elektriğe yüzde 45 zam geliyor!

Edirne Milletvekili OKAN GAYTANCIOĞLU, elektriğe yüzde 45 zam geleceğini duyurdu. Elektrik zammı konusunda ”elektriğe bu yıl içerisinde 3 defa zam geldi, yüzde 29; sabah haberlerinde söyledi, yüzde 45 de bekletiliyor yani büyük bir zam geliyor, büyük bir zam dalgası geliyor, bekletiliyor” diyen Gaytancıoğlu, şu çok flaş açıklamalarda bulundu;

Türkiye’nin gerçek gündemi fahiş fiyatlar. Vatandaş çarşıya gidiyor, pazara gidiyor; geçen seneye 100 liraya doldurduğu çantasını, filesini şimdi 200 liraya dolduramıyor. Bir kurum var, siz o kurumun güvenilirliğini yerle bir ettiniz, Türkiye İstatistik Kurumu. Türkiye İstatistik Kurumu diyor ki: “Enflasyon yüzde 19.” Ama elektriğe bu yıl içerisinde 3 defa zam geldi, yüzde 29; sabah haberlerinde söyledi, yüzde 45 de bekletiliyor yani büyük bir zam geliyor, büyük bir zam dalgası geliyor, bekletiliyor. Doğal gaza 8 defa zam yaptınız, toplamda yüzde 20, o da bekletiliyor. Mazota 26 defa zam yaptınız, toplamda yüzde 40 yani enflasyonun 2 katı. Gübreye her hafta zam yapıyorsunuz, yüzde 400 yani hem gübre bulamıyor vatandaş hem de enflasyonun çok çok üzerinde zam. Kömüre yüzde 100 zam, yem fiyatlarına yüzde 100 zam, yağ fiyatlarına -her gün millet sıraya giriyor- yüzde 100 zam. Hani siz yerliydiniz, millîydiniz?

Bakın, şimdi sizin yerliliğinizi, millîliğinizi ispatlayacağım. Enflasyon yüzde 19 sizin açıkladığınız resmî rakamlara göre gıda enflasyonu da yüzde 29 yani 10 puan fazla ama kendi çiftçimizden 1 ton buğdayı 2.250 liraya aldık. Şimdi, dün, Toprak Mahsulleri Ofisi limanlara getirdi, 3.344 lira yani kendi çiftçimizden daha fazla -bin lira fazla- Rus çiftçisine, Ukrayna çiftçisine veriyorsunuz. Sonra fiyatlar durmuyor, durmaz tabii ki. Arpayı 1.750 liradan aldınız ama 3.180 liradan biz ithal ediyoruz; ayçiçeğini 5.100 liradan aldılar, şu an 8 bin lira; nohut 4.050 liradan alındı, 9 bin lira, 2 katına çıkmış; yeşil mercimek 4.150’den alınmış, Kanada’dan 12.160 liraya 3 katı pahalıya alıyoruz. Arkadaşlar, buna can mı dayanır? Fiyatlar tabii ki artar, fahiş de olur, daha da artar. Yani emekliye ne verdiniz? Yüzde 5. Memura ne verdiniz? Yüzde 5. Vatandaş nasıl geçinsin?

Peki, kiralar ne oldu? Kiralar da yüzde 100’e yakın arttı. Kiralık ev bulunamıyor. Tabii ki bütün Suriyelilere, bütün yabancılara 250 bin dolara vatandaşlık verdiniz şimdi ev de bulunmuyor, kiralık ev de bulunmuyor.

Yine, kuru fasulye halkın bir dönem temel gıda maddesiydi. Kuru fasulyeyi 8.500 liradan yurttaşlar, çiftçiler sattı; biz Arjantin’den 10.300 liraya getiriyoruz. Ya, bu kadar olmaz yani. Bu ülkeyi nasıl yönetiyorsunuz? Hiç mi ekonomi bilginiz yok?

Haftaya bütçe geliyor. Bütçe daha geldiği gibi 275 milyar lira açıkla geliyor. Siz “Faize karşıyız.” diye geldiniz ama en yüksek faizi siz veriyorsunuz; “Hayat pahalılığına karşıyız.” diye geldiniz, milleti fahiş fiyatlarla inim inim inletiyorsunuz; “Garip gureba, fakir fukara.” dediniz, o garip gureba sayısını hem artırdınız hem de inim inim inletiyorsunuz.

..