EkonomiSON DAKİKA

Öğretmenlere KDV ve ÖTV olmadan bilgisayar verilmesi meclis gündeminde!

Artan döviz kurlarından ve getirilen ek KDV ve ÖTV’den dolayı özellikle bilgisayar ürünlerine yaklaşılamaz oldu. Bu konuda en azından öğretmenlerin bilgisayar ve diğer bilgisayar sarf malzemelerine daha kolay ulaşabilmesi için bu türk elektronik ürünlerinden KDV ve ÖTV alınmamasını dile getiren Edirne Milletvekili OKAN GAYTANCIOĞLU konuyu meclis gündeminde getirdi. Gaytancıoğlu konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı;

Bilgisayarlar artık eğitimin ayrılmaz bir parçası oldu. Sadece öğrenciler değil öğretmenler de bilgisayarı yoğun olarak kullanıyor, doğal olarak kullanılan bilgisayarlar eskiyor, ihtiyaca cevap veremez duruma geliyor. Biz, öğretmenlerimize KDV ve ÖTV olmadan bilgisayar hakkı verilmesini istiyoruz, öğretmenler bu bilgisayarları eğitim için kullanıyor. Bir şirket aldığı araç ve gereçleri vergiden düşüyor ama en önemli yatırım olan insana yatırımın temel taşı olan öğretmenlerimiz, öğrencilerine ders anlatırken kullandığı bilgisayarlara dünya kadar vergi verecek, bu olmaz.

“Fatih Projesi” diye milyarları dağıttınız, paralar yandaşlara, FETÖ’cülere gitti, sonuçta eğitimimiz elde sıfır ortada kaldı. AKP, öğretmenlerimize hak ettiklerini versin. Yeter sayıda öğretmen atamıyorsunuz, insanca yaşanacak maaş vermiyorsunuz, yıllardır 3600 ek göstergeyi vermediniz, bari bilgisayarlarından bu kadar vergi almayın.