GündemSON DAKİKA

TBB Başkanı Fatma Şahin hakkında suç duyurusu

CHP’li Seyit Torun, Türkiye Belediyeler Birliği’nin kaynaklarını Cumhur İttifakı belediyelerine aktardığını belirterek TBB Başkanı Fatma Şahin hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Genel Merkezi’nde Türkiye Belediyeler Birliği’ne (TBB) ilişkin açıklama yaptı. TBB’nin belediyeler arasında ayrımcılık yaptığını, bütçesini “partizanca tutumla” kullandığını belirten Torun, TBB Başkanı Fatma Şahin ve yönetimi hakkında “görevi kötüye kullanmaktan” suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Öte yandan Torun, CHP’li belediye başkanlarının TBB toplantılarına katılmayarak “adaletsizliği” protesto edeceğini de söyledi.

‘TBB’NİN BÜTÇESİ CUMHUR İTTİFAKI’NA AKTARILIYOR’

İktidarın, CHP’li belediyelerin önünü kesmek için her türlü hukuksuz ve kanunsuz yola başvurduğunu söyleyen Torun yaptığı açıklamada, “Belediyelerimizin yetki ve gelirleri ellerinden alınıyor, belediye başkanlarımız hakkında haksız soruşturmalar başlatılıyor, vatandaşa hizmet edecek projelere engeller çıkarılıyor. Bunlar da yetmiyor, belediyelerimizin hakkı olan kaynaklar dahi tamamen partizan politikalarla ellerinden alınıyor. Bu sorunlu anlayışın son örneğini, Türkiye Belediyeler Birliği’nde yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

TBB’nin siyasi parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediyelerin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kanunla kurulduğunu hatırlatan Torun, birliğin bütçesinin genel bütçeden belediyelere aktarılan paylardan kesilerek oluşturulduğunu söyledi. 2019 yerel seçimlerinden bu yana, birlik bütçesinin yüzde 50’den fazlasının sadece Cumhuriyet Halk Partili belediyelerden kesilen paylarla sağlandığını, 2020 yılında CHP’li belediyelerden 86 milyon liralık kaynak kesintisi yapılarak TBB bütçesine aktarıldığını ifade eden Torun şunları söyledi:

“Ancak üzülerek ifade ediyoruz ki; Birlik yönetimi bu bütçeyi, adaletsiz ve partizanca kullanmaktadır. Birliğin kaynaklarının neredeyse tamamı, Cumhur İttifakı belediyelerine aktarılmakta, muhalefet belediyelerine karşı açık bir ayrımcılık yapılmaktadır. Birlik yönetimi, kaynakları adil olmayan keyfi politikalarla harcarken, hesap verme ilkesini de rafa kaldırmıştır.”

‘TBB, CUMHUR İTTİFAKI BİRLİĞİ’ HALİNE GELDİ’

TBB Encümen Üyeleri CHP’li Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un 23 Eylül 2021 tarihinde birlik yönetimine resmi bir dilekçe sunduğunu, birliğin hangi belediyelere, hangi kaynakları aktardığının sorulduğunu ancak yanıt alınamadığını belirten Torun sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“Encümen toplantıları yasal süreleri içinde yapılmamakta, burada alınan kararlar uygulanmamakta ve Encümen üyelerimize hiçbir şekilde bilgi verilmemektedir. Son gelişmelerden de görüyoruz ki, Birlik yönetimindeki partizanlık artık ayyuka çıkmıştır. Türkiye Belediyeler Birliği artık ‘Cumhur İttifakı Birliği’ haline gelmiştir. Belediyelerimizin Türkiye Belediyeler Birliği üyeliğinden ayrılması yasal olarak mümkün değildir. Bu nedenle, yaşanan bu tablo partimiz tarafından değerlendirilmiş ve şu kararlar alınmıştır. Encümen Üyelerimiz, bugün, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin başta olmak üzere, Birlik yöneticileri hakkında ‘görevi kötüye kullanmaktan’ suç duyurusunda bulunacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hiçbir belediye başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği toplantılarına katılmayacak, bu adaletsizliği protesto edecektir. Bu tutumumuz, Türkiye Belediyeler Birliği’ndeki hukuksuzluk sona erene kadar devam edecektir.”

‘HİÇBİR BELEDİYEMİZİN HAKKINI YEDİRMEYECEĞİZ’

İktidarın “partizan politikaları”nın sadece TBB ile sınırlı olmadığını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere pek çok kurumun CHP’li belediyelerin hakkı olan kaynakları kendi çevresine aktardığını belirten Torun sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Bu iktidar, sizin vergilerinizden oluşan kaynakları sadece kendi çıkarları için kullanmakta ve size yapılacak hizmetleri açıkça engellemeye çalışmaktadır. Ancak gururla söylüyorum ki; bizim belediyelerimiz, iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlarımıza ulaştırmakta ve iktidarın yapamadığını yapmaktadır. İşte iktidarın korkusunun nedeni budur. Bizim belediyelerimiz, tüm baskılara rağmen vatandaşlarımızın yanında olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Belediye Başkanlarımız, seçim sonuçlarını içine sindiremeyen iktidarın çıkardığı tüm engelleri halkımızla aşmıştır ve aşmaya da devam edecektir. Bizim belediyelerimizin yeri, halkımızın yanıdır. Herkes bilmelidir ki; Cumhuriyet Halk Partisi olarak, hiçbir belediyemizin hakkını hukukunu bu partizan yönetim anlayışına yedirmeyeceğiz.”

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...