Sağlık

Ayaklarınızda ağrı oluyorsa bu haber size iyi gelebilir!

Ayaklarınız sizi yaşam boyunca yaklaşık 180.000 kilometre taşır. Bu, Dünya’nın çevresini dört buçuk kez çevreler. Her gün kat ettiğiniz birçok adım ve kilometre sağlığınız için çok iyidir, ancak ayaklarınızın optimum konfor ve destek almasını sağlamak önemlidir. Ayaklardaki stres, ayaklara, bacaklara, dizlere, sırta ve son olarak da kafaya kadar ağrıya neden olabilir. Dizlerdeki ve kalçalardaki ağrının bir çift işlevsiz ayaktan kaynaklanabileceğini düşünenler muhtemelen hala çok azımızdır.

Üç tipik ayak tipi

Ayaklardan ve farklı ayak problemlerinden bahsederken, tipik olarak ayakların normal, yüksek veya alçak kavisli olup olmadığı ayırt edilir. Kemer, ayağınızın alt kısmında merkeze doğru olan alandır.

Normal kemer

Çoğu insan, kemerin biraz kıvrıldığı normal bir kemere sahiptir, ancak bu, ne yazık ki, ayak ağrısı ve problemsiz bir yaşam garantili olduğunuz anlamına gelmez. Kilo ve duruş gibi diğer faktörler de rol oynar ve hepimiz farklı olduğumuz için, ayaklarınızın en çok çalıştığı yer her zaman bir fark olacaktır. Bu tür ayaklarda, ayak yüklendiğinde tipik olarak topukta ve kemerde ağrı hissedersiniz.

Yüksek kemer – içi boş ayak

İçi boş ayak, ayağın yüksek bir kemere sahip olduğu bir durumdur. Bu, ayağa değişen bir yük verir. Özellikle topuk ve ön ayaktaki yük artar, ancak orta ayak da farklı şekilde yüklenir. Bazen durum hiçbir belirti vermez. Diğer zamanlarda, hem ağrı şeklinde hem de çekiç parmak adı verilen ayak parmaklarında pozisyon değişikliği şeklinde büyük rahatsızlıklara neden olabilir.

Düşük kemer – düz taban

Alçak bir kemere düz ayak da denir. Burada ayak ‘içeri girer’, böylece ayağın kavisi kısmen düzleşir ve ön ayak dışa doğru döner. Bu, özellikle uzun süreli, sabit çalışmadan sonra ayakta ağrıya neden olur. Düztabanlığı olan kişiler bunu “ayağın üzerinde düzgün durmamaları” ve ayağın “içe doğru düşmesi” olarak tanımlarlar. Özellikle topuk ve kemer bölgesinde ağrı hissedebilir ve sıradan ayakkabılara uyum sağlamakta zorlanabilirsiniz.

Skoringen’de ücretsiz ayak taraması

Ne tür bir ayağınız olduğunu ve ayaklarınızın nasıl yüklendiğini bilmek zor olabilir. Şu an hiç ağrınız olmayabilir ama uzun süre ayaklarınızı yanlış yüklerseniz büyük ihtimalle ayak ağrısı ve sorunları yaşarsınız. Bu ağrılar dizden başa kadar her yere yayılabilir.

Skoringen’in birçok mağazasında artık ayaklarınızı tamamen ücretsiz ve randevu almadan tarama yaptırabilirsiniz.

Tarama, ayaklarınızı taramak için yeni bir teknoloji kullanan ayak tarayıcıya kendinizi yerleştirerek gerçekleştirilir ve ayaklardaki basınç dağılımı haritalanır. Ardından, ayağınıza nasıl baskı uyguladığınızın ve ayağın belirli yerlerindeki yükün ne kadar yüksek olduğunun net olduğu kişisel ayak profilinizi görebilirsiniz.

Taramaya dayanarak, Skoringen’in personeli ayağınıza uyan bir Aetrex taban bulabilir. Aetrex’in tabanları, en yaygın ayak sorunları veya ağrı biçimlerini kapsayacak şekilde tasarlanmış prefabrik ortopedik tabanlardır. Tüm ayak taramaları tabana ihtiyaç olduğunu göstermez, ancak gelecek için ayakkabı seçiminde size rehberlik eder.

Ayaklarınız doğal olarak destek ve konfor açısından en uygun tabanı seçmenize bayılacak. Ek olarak, vücudunuzun geri kalanı da ayaklarınızdan yayılan yaralanmaları önlediğiniz ve sınırladığınız için minnettar olacaktır.