EkonomiKamu Haberleri

Gençlerde işsizlik oranı yüzde 52,9’a çıktı! 1,7 milyon üniversiteli iş arıyor!

Milyonlarca işsiz genç, diplomalarının da yüksek enerjilerinin de bir değeri olmadığını düşünüyor. Ne iş olsa yaparım diyen mühendisi de, öğretmeni de iş bulmada umutlarının kesildiği belirtiyor. Aylarca iş aradığını ama bulamadığını söyleyenlerin sayısı bir hayli fazla.

GENÇ İŞSİZLİK ORANI

TÜİK’e göre gençlerde işsizlik oranı yüzde 25,9 uzmanlara göre ise yüzde 52,9. Yani Türkiye’de her iki gençten biri işsiz. Genç İşsiz Platformu Sözcüsü Dr. Murat Kubilay, ‘’TÜİK tarafından açıklanan yüzde 25,9 genç işsizler oranı yerine yüzde 52,9’a kadar çıkmış olabileceğini görebiliyoruz’’ dedi.

ANESTESİ UZMANI AMA KASİYERLİK YAPMAK ZORUNDA

Seher Özkan 21 yaşında anestezi teknikeri. Tam 2 yıldır iş arıyor. Çalmadığı kapı kalmadı. İŞKUR’a başvurdu ve beklediği haber geldi. Ama bulabildiği iş kasiyerlik. O kadar emek verdim, diplomam elimde ama işsizim diyen Özkan, başvurmadığım özel hastane bile kalmadığını ve mecburen kasiyerlik işinde çalışacağını söylüyor.

Genç İşsiz Platformuna göre İŞKUR’a kayıtlı olanlardan çok daha fazlası ümidini kaybetmiş durumunda olan kayıtsız işsizler. Üstelik çoğu da üniversite mezunu.

İŞ BULAMAYAN 1,7 MİLYON ÜNİVERSİTELİ

Murat Kubilay: İş arama ümidini yitirmiş, çalışmaya hazır ama iş aramayan, çalışan ama mevsimsel işçi olduğu için şuan çalışamayan veya hafta da sadece birkaç saat yevmiyeli olarak çalışanların sayısına bakıldığında yüzde 40’lara kadar çıktığını, yani yaklaşık 1,7 milyon üniversite mezununun işsizlikle şuan uğraştığını maalesef söyleyebiliriz.

İŞ BULMA UMUTLARI TÜKENİYOR

Gençler çalışmak istiyor. Kimseye muhtaç olmadan kendi ayakları üstünde yaşamak istiyor. Günlerdir, aylardır hatta yıllardır İŞKUR’un kapısını aşındıranlar var. Ama iş bulamayınca umutlar da yavaş yavaş tükenmeye başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir