EkonomiKamu Haberleri

EYT düğümünün sebebi düşük emekli maaşları!

Emekli olmak zor. Tüm şartları sağlamak gerekiyor. Emekli olan kişiler emekli maaşı düşük olduğu için yeniden çalışmak zorunda kalıyor. Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT), hem emekli olacak hem de çalışacaklar, çift dikiş edilecekler diye emekli edilmiyor. Bu kısır döngüde yıllar yılı emekli olabilenlerde azalıyor, emekli maaşı da… Sistem çalışanın yıllardır döktüğü terin karşılığını emekli olunca vermiyor.

‘’ÇİFT DİKİŞ YAPMADAN BİR EMEKLİ NASIL GEÇİMİNİ SAĞLAYACAK?’’

‘’1500 lira emekli maaşı olan bir vatandaş nasıl geçimini sağlayacak? Çift dikiş yapmadan evin kirasını nasıl ödeyecek? Diye soran Emeklilikte Yaşa Takılanlar (ETY) Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, emekliliğe gün sayarken hükümetin yaptığı düzenlemeyle emeklilik hayallerini yıllar sonrasına erteleyen EYT’lilere çift dikiş denilmesine tepki gösterdi. Emekli maaşlarının çalışırken kazanmışlığın 5‘de 1‘i kadar olduğunu anlattı. Bunun sebebi düşürülen maaş oranları…

MAAŞ BAĞLAMA ORANLARI

2000-2008 yıllarında maaş bağlama oranları düşürüldü. Çalışanlar emekli olduklarında daha az emekli maaşı almaya başladı. Asgari ücretli bir çalışanın 2000 öncesi sigortalı olmasıyla bugün sigortalı olması arasında 1.800 liralık bir aylık farkı var.

2000 yılı öncesinde maaş bağlama oranı yüzde 70 iken bu rakam 2000-2008 yılları arası yüzde 45, 2008 sonrası ise yüzde 28’e kadar düşmüş durumda.

2000 YILI ÖNCESİ SİGORTALI ÇALIŞANLARIN ALACAĞI EMELİ MAAŞI

2000 yılı öncesinde ülkemizde sigortalı olmuş, asgari ücretle çalışmış ve daha sonra hiç çalışmamış birisi emekli olduğunda yaklaşık 2 bin 800 lira emekli maaşı alabiliyor. 2000 yılında sigortalı olarak işe başlamış ve 2008’e kadar asgari ücretle çalışmış olan birisi 1.867 lira maaş alıyor. 2000 yılından önce sigortalılığı başlamış ve bugüne kadar çalışan biride yaklaşık 933 lira emekli maaşı alıyor. Ama en düşük emekli maaşı 1500 lira olduğu için 933 lira yerine 1500 lira almış oluyor.

EYT Derneği Başkanı: Maaş yönünden de mağdur edildik. Bizler ve geleceğimiz…

Sosyal Güvenlik Uzamanı Özgür Erdursun: EYT’lilerin emekli olduktan sonra çalışmamaları için iyi kötü aylık bağlama oranlarında bir düzenleme yapılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu