Gündem

Yerel Mahkeme Anayasa Mahkemesini dinlemedi!

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kritik bir karar imza attı. Anayasa Mahkemesinin (AYM) hak ihlali kararı verip yeniden yargılansın dediği Enis Berberoğlu için yeniden yargılamaya gerek yok dedi. Anayasa Mahkemesinin aldığı kararını uygulamadı. Yerel Mahkemenin kararı siyasetin sıcak gündeminde birinci sıraya oturdu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tepkisini Meclis Genel Kurulu Toplantısında söz alarak dile getirdi.

AYM’NİN BERBEROĞLU HAKKINDA Kİ KARARI

Enis Berberoğlu, Mit tırları davasında gizli kalması gereken bilgileri açıklamak suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası aldı. Yargıtay, Berberoğlu Milletvekiliyken dokunulmazlığı varken kararı onadı. Enis Berberoğlu da Anayasa Mahkemesine hak ihlali başvurusunda bulundu.

Yüksek mahkemenin kararı beklenirken hakkında ki fezleke mecliste okundu ve Berberoğlu’nun Milletvekilliği düştü.  3 ay sonra da Anayasa Mahkemesi seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Anayasa, Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanması gerektiğini söyledi. Hatta yerel mahkemeye davayı durdurması uyarısında da bulundu.

KILIÇDAROĞLU: O ZAMAN ANAYASA MAHKEMESİNİ KAPATALIM!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, alt mahkemenin AYM kararlarına uymamasını çok sert bir dille uyardı.

Kılıçdaroğlu: ‘’Üst mahkemenin verdiği bir karara, AYM’ye göre alt mahkeme ‘ben bu karara uymuyorum diyorsa orada bir çürüme vardır. Bir üst mahkemesinin kararını bile bile Anayasanın açık hükümlerine rağmen ben uygulamayacağım diyorsa orda tuz kokmuş demektir. Bu durumda o zaman kime gideceğiz. Bir hakim çıkacak, ben senin kararına uymuyorum diyecek. O zaman anayasa mahkemesini kapatalım… Yargıyı da kapatalım.. Nasıl olsa herkes bildiğini okuyacak’’ dedi.

ŞENTOP: İLK DERECE MAHKEMESİNİN VERECEĞİ KARAR ÖNEMLİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ’un ‘’Anayasa Mahkemesinin hak ihlalleri kararı vermesi, hüküm haline gelen bir kararın hukuk hükmünü ortadan kaldırmıyor. İlk derece mahkemesinin vereceği karar önemli. Kesin bir hükmün varlığı ile ilgili yeni bir durum ortaya çıktığında bunu mutlaka değerlendireceği’’ bu açıklamaları yaptıktan birkaç sonra İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına gerek olmadığına ilişkin kararını açıkladı. Yerel Mahkeme 2017’de verdiği kararın arkasında durdu.

DAVA SAVICISI: YENİDEN YARGILAMA YAPILMALI

Dava savcısının Anayasa Mahkemesinin kararına uyulmalı, yeniden yargılama yapılmalı mütalaasına rağmen, 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi kendi kararından vazgeçmedi.

Kılıçdaroğlu ‘’Yerel mahkeme sarayın mahkemesidir, niye şaşırıyorsunuz? Saraydan aldığı talimatın gereğini yapıyor. Ama bu ülkede hukukun kırıntısı kaldıysa, bizde mücadelemizi yapacağız’’ dedi. Kılıçdaroğlu ilk tepkisinin ardından Partisinin MYK’sını mecliste olağanüstü topladı. Elinde ki Anayasa kitapçığını alarak genel kurulda kürsüden seslendi.

Kılıçdaroğlu Anayasa Mahkemesinin 153’üncü maddesini hatırlattı. Çünkü Anayasanın 153’üncü maddesinde şu yazılı hükümler açık bir şekilde belirtilmiştir.

ANAYASA MAHKEMESİ 153. MADDESİ

‘’Anayasa Mahkemesinin kararları kesindir. İptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz.

Anayasa Mahkemesi bir kanun veya kanun hükmünde kararnamenin tamamını veya bir hükmünü iptal ederken, kanun koyucu gibi hareketle, yeni bir uygulamaya yol açacak biçimde hüküm tesis edemez. Kanun, kanun hükmünde kararname veya Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü ya da bunların hükümleri, iptal kararlarının Resmi Gazetede yayımlandığı tarihte yürürlükten kalkar. Gereken hallerde Anayasa Mahkemesi iptal hükmünün yürürlüğe gireceği tarihi ayrıca kararlaştırabilir. Bu tarih, kararın Resmi Gazetede yayımlandığı günden başlayarak bir yılı geçemez.

İptal kararının yürürlüğe girişinin ertelendiği durumlarda, Türkiye Büyük Millet Meclisi, iptal kararının ortaya çıkardığı hukuki boşluğu dolduracak kanun tasarı veya teklifini öncelikle görüşüp karara bağlar.

İptal kararları geriye yürümez.

Anayasa Mahkemesi kararları Resmi Gazetede hemen yayımlanır ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar’’ deniliyor.

Kemal Kılıçdaroğlu: ‘’Bu açık hükümler kitapta yer alırken iyi oldu mu diyeceğiz?.. Sessiz mi kalacağız?.. Biraz daha vurun mu diyeceğiz?.. Bir kişi haksızlığa uğradığı zaman, uğradığı haksızlığı görmezlikten mi geleceğiz?.. ‘’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu