Kültür Sanat

Azra Deniz Okyay’ın yönetmenliğini yaptığı Hayaletler filmi 5 dalda ödül aldı!

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali sona erdi! Festivale Azra Deniz Okyay’ın 5 dalda ödül alan ‘’Hayaletler’’ filmi damga vurdu.

Altın Portakal’da ulusal kategoride 14 kadın ödül kazandı. Türkiye’nin köklü film festivali, kadınların emeklerinin karşılığını alamadığı sinema sektöründe tüm dünyaya örnek oldu. Son olarak dünyanın en prestijli töreni Oscar’ın en önemli gündemiydi. Tek bir kadın yönetmenin ödül alamaması, sektörde kadın olmanın zorluğunu bir kez daha tartışmaya açtı.

ANONSLARI JURİ ÜYESİ GÜLSE BİRSEN YAPTI

57. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ise kadınlar damga vurdu. En iyi yönetmen Hayaletler filmi ile 77. Venedik Film Festivalinde de ödül kazanan Azra Deniz Okyay’ın oldu. En iyi yönetmen ödülünü festivalin jüri üyelerinden Gülse Birsen anons etti.


Ödül konuşması sırasında Azra Okyay ise sektörde kadın olmanın zorluğuna değindi.

HAYALETLER FİLMİ

Hayaletler filmi en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi kurgu dalında altın portakalın sahibi oldu. Yönetmen Azra Deniz Okyay, 77. Uluslararası Venedik Film Festivali’nden de ödülle dönmüştü. 5 dalda ödül alan Hayaletler filmi Venedik’te, Sinema Eleştirileri Haftası’nda büyük ödülünü kucaklamıştı.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu