GündemSON DAKİKA

Delta Varyantından daha ölümcül ve daha bulaşıcı yeni bir virüs tespit edildi!

İngiltere’de ki bilim insanları Koronavirüs ailesinden olan Delta Varyantından daha ölümcül ve daha bulaşıcı yeni bir virüs tespit ettiklerini duyurdu. AY.4.2 adı verilen bu yeni varyantın, şu ana kadar kaç kişide görüldüğü hakkında henüz bir bilgi verilmedi.

Covid-19 virüsünün en son çıkan bu varyant ile ilgili açıklamada bulunan Cambridge’deki Wellcome Sanger Enstitüsü’nde Covid-19 Genomik Girişimi direktörü Jeffrey Barrett, bu yeni virüsün delta varyantına göre yüzde 15-20 daha bulaşıcı olduğunu ve etki ettiği kişilerde çok daha fazla tahribat yarattığını belirtti.

Delta varyantı ile benzer belirtiler göstermiş olsa da, bu AY.4.2 adı verilen varyantın; hiç aşı olmamış kişilerin yüzde 88’inde, 2 doz aşı olmuş kişilerin yüzde 34’ünde çok daha zorlu solunum yetmezliğine sebep olduğu belirtildi.

Biontech veya diğer aşılara karşı nasıl bir direnç gösterdiğine dair çalışmaların devam ettiği belirtilirken, bu yeni varyant ile ilgili yapılan çalışmaların raporunun önümüzde ki haftalarda tamamlanabileceği söylendi. University College London Genetik Enstitüsü müdürü Francois Balloux ise bu konuda korkutan bir açıklama yaptı;

Balloux, ön kanıtlar doğrulanırsa, AY.4.2’nin pandeminin başlamasından bu yana en bulaşıcı corona virüs türü olabileceğini söylerken, “Ancak bu aşamada dikkatli olmamız gerekiyor. Britanya varyantın bu şekilde çıkış yaptığı tek ülke ve artmasının şansa bağlı bir demografik olay olduğunu yine de göz ardı edemem” diye konuştu.

Francois Balloux, “AY.4.2, muhtemelen ‘Soruşturma Altındaki Varyant’ rütbesine yükseltilebilir” derken, “Bu noktada Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ona adlandırma sistemi altında bir Yunan harfi atayacaktır” diye konuştu.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...