Kamu HaberleriSON DAKİKA

Yeni yasayla çırak ve kalfaların ücretleri devlet tarafından karşılanacak

Orta ve lise mezunu olup da 17 yaşını bitirememiş kişiler, çalışmak istediklerinde iş tecrübeleri olmadıkları için ya iş başvuruları reddediliyor yada çok daha düşük maaşlarla çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu konuda AK Parti, çıkardıkları yeni yasa ile bu durumu ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Yeni yasa ile hükûmetin yeni çıkardığı yasayla çırak ve kalfaların ücretleri devlet tarafından ödenecek. Konuya ilişkin açıklama yapan Malatya Ak Parti Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, şu bilgilendirmelerde bulundu;

Orta veya lise öğrenimini bitiren, 17 yaşını tamamlayan ve üniversiteye gidemeyen öğrencilerimiz, meslek dallarına iş başvurusunda bulunduğu zaman, tecrübeleri olmadığı için düşük ücret verilmesinden dolayı çalışmıyor ama hükûmetin yeni çıkardığı yasayla çırak ve kalfalarımızın ücretleri devlet tarafından ödenecektir.

Ancak bunun yanında çırak ve kalfalarımız için ödenen iş kazası ve meslek hastalıkları primi emeklilik gününe sayılan bir düzenlemeyle SSK’lar için de yapılırsa sanayi sitelerindeki esnaf ve sanatkârlarımızın iş hacmi artar ve daha çok çırak ve kalfa çalışmış olur. Mesleki okulların açıldığı bu dönemde ülkemizde çalışan çırak ve kalfa sayımızda da artış olacaktır.