GündemSağlık

350 binden fazla vaka bildirilmediği iddiası ve grip aşısı yetersizliği ile ilgili açılama!

Türk Tabipleri Birliği Sağlık Bakanlığının Türkiye’de 350 binden fazla Coronavirüs vaka sayısının gizlendiğini iddia ederken, Türk Eczacılar birliğinden grip aşısının yetersiz olduğuna dikkat çekti. Herhangi bir kaos oluşmaması için acilen 10 milyon grip aşısına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Temmuz ayında Coronavirüs tablosunda ki vaka tabirinin yerine hasta tabiri aldı. Türk Tabipleri Birliği geriye döndü, Bakan Fahrettin Koca’nın açıkladığı testlerin pozitif çıkma oranı üzerinden bir hesap yaptı. O hesaba göre 350 binden fazla pozitif test sonucu kamuoyuna bildirilmedi.

Sağlık Bakanı pozitiflik oranının yüzde 20’den 10’a düştüğünü açıklamıştı. Coronavirüs tablo tartışmalarındaysa hasta ve vaka tanımını semptom gösteren ve semptom göstermeyen olarak yaptı Bakan Koca. Açıklaması itiraf kabul edildi.

350 BİN VAKA GİZLENDİĞİ İDDİASI

‘’Nisan ve Eylül ayı söz konusu olduğunda 350 binden fazla pozitif vakanın topluma bildirilmeyerek gizlendiği açık olarak görünüyor. Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayını da işin içine katarsak, Türkiye’de doğrulanmış Covid-19 vaka sayılarının, Sağlık Bakanlığının açıkladığı vaka sayılarından çok daha yüksek olduğunu, doğrulanmış ölüm sayılarının da ki tartışmaların ise sürdüğü açık bir şekilde karşımızda durmaktadır’’ dedi.

Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 15 Ekim’den itibaren semptom göstermeyenlerinde dahil olmak üzere tüm Koronavirüs vakalarının tabloda gösterileceğini duyurmuştu. 12 Ekim’in korona tablosundaysa günlük tespit edilen hasta yani semptom gösteren sayısı 1.614 olarak yer aldı. 58 Kişi daha Covid-19 yüzünden hayatını kaybetti. 1.417 ağır hasta ise zorlu bir yaşam mücadelesi veriyor.

GRİP AŞISI İHTİYACI

Tablo ile ilgili tartışmaların yanı sıra TTB, grip aşısının eksikliğine de dikkat çekti. 1,5 milyon grip aşısının 15 Ekim 2020 tarihinden sonra yurda giriş yapacağını söyleyen TTB yeterli değil dedi. En az 10 milyon grip aşısına ihtiyaç olduğunu belirtti. Türk Eczacılar Birliği de endişesini dile getirdiği bir yazılı açıklama yaptı.

GRİP AŞISIÖNCELİKLİ KİMLERE YAPILACAK?

Grip aşısı 65 yaş üzeri, kronik hastalığı gibi risk gurubunda yer alan kişilere öncelikli olarak yapılması gerekiyor. Eczacılar Birliği ise kaos olabilir uyarısında bulunarak zaman daralıyor dedi. Birlik, belirsizliklerin giderilmesi, yaşanacak sorunların öngörülerek bir an evvel çözüme ulaştırabilmesini talep etti. Açıklama da şu ifadelere yer verildi;

‘’Aşı henüz ülkemize gelmemesine rağmen aşıya olan talebin fazlalığı ve buna karşı yeterli dozda aşının gelmeyecek olması, bir sağlık meslek örgütü olarak bizleri kaygılandırmaktadır. Türkiye’nin bu sorunu sorunsuz bir şekilde atlatabilmesi adına 10 milyon civarında aşıya ihtiyacın olduğu söylenebilir’’ denildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu