EkonomiSON DAKİKA

BOTAŞ’tan Türkiye geneli elektrik kesintisi ve doğalgaza yüzde 35 zam uyarısı

BOTAŞ bu kış boyunca Türkiye Genelinde yaşanabilecek elektrik kesintileri konusunda uyarılarda bulundu. Elektrik kesintilerinin doğalgaz ithalinde yaşanması muhtemel sorunlarla ilişkisini anlatan BOTAŞ yöneticisi ve enerji uzmanı Ali Arif Aktürk, Türkiye’nin gaz alım maliyetinin ortalama yüzde 30-35 artacağını öngörüyor. İşte, detaylar…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, küresel enerji krizini “30 yıldır bu sektörün içindeyim. Böylesini görmedim.” ifadeleriyle tanımladı. Bakan Dönmez’in de işaret ettiği gibi başta gaz olmak üzere, petrol, kömür ve genel olarak enerji fiyatları rekor seviyelere çıkmış durumda.

Eski BOTAŞ (Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi) yöneticisi ve enerji uzmanı Ali Arif Aktürk, bu gelişmelerden ötürü Türkiye’nin gaz alım maliyetinin ortalama yüzde 30-35 artacağını öngörüyor.

Bu durumun hanehalklarına nasıl yansıyacağı konusunda ise Aktürk, “Bunu tüketiciye ne şekilde yansıtırlar, o artık Hazine’nin gücüne bağlı” diyerek açıklıyor.

“ELEKTRİK KESİNTİLERİ YAŞANABİLİR”

Evlere verilen doğal gazda kesintiler beklenmese de doğalgaz ile çalışan santrallerin zora girmesi durumunda elektrik kesintileri yaşanabilir. Aktürk, “Kış çok soğuk geçerse sıkıntılı dönemlerde gaz santrallerinin gazı kesilir, o zaman da elektrik kesintileri başlar; elektrik kesintilerini de gezdirerek çözerler” diyor.

GazDay Enerji Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Mehmet Doğan da Türkiye’nin gaz alım faturasının önümüzdeki altı aylık dönemde yaklaşık 10 milyar dolar artabileceğini düşünüyor.

Bu artışların bir kısmının kamu tarafından karşılanması sebebiyle devletin artan gaz maliyetlerinin ne kadarını vatandaşa yansıtacağı henüz bilinmiyor.

Doğan ayrıca, “Hükümet zam yapmasa da siz siz olun gaz kullanmayın, az kullanmaya çalışın. Sonuçta bu ülkeye ve devlete zarar verecek bir şey. Yalıtımınızı yaptırın, polarlarınızı, kazaklarınızı giyin, evinizi 18 dereceye kurun ki az doğal gaz tüketilsin” tavsiyesini veriyor.

AVRUPA’DAKİ ENERJİ KRİZİNİN NEDENLERİ

Krizin nedeni, hem arz hem talep hem de piyasa tarafında, çok fazla unsurun bir araya gelmesiyle ortaya çıktı. Pandeminin etkisini azaltmasıyla ekonomik büyümenin hızlanması ve sanayi üretiminin artması, doğal gaza talebi yükselten nedenler arasında.

Geçen kışın soğuk geçmesi ve evden çalışmanın artmasıyla hanelerin kullandığı doğalgaz miktarının artması da talebi yükseltti.

Avrupa’da geçen kış ortaya çıkan talep, gazın depolardaki oranının yüzde 30 gibi endişe verici seviyelere inmesine neden oldu. Yeşil politikaların güç kazanmasıyla santrallerde kömür yerine daha yeşil olduğu kabul edilen doğalgaz kullanılmaya başlandı.

Avrupa’nın genelinde rüzgar ve güneş gibi yeşil enerji kaynakları önceliklendirildi; nükleer santraller kapatıldı ve kömür kullanımı azaltıldı. Ancak rüzgar ve güneşin istikrarlı bir şekilde enerji sağlayamaması, doğal gaza olan talebin artırdı.