Kültür Sanat

Yeşilçam filmleri şimdiki yerli film ve dizilerin ihraç rakamlarından bile yüksek!

2019 yılında yerli film ve dizi ihracat rakamları 350 milyon dolara ulaştı. Bu rakam Hollywood filmlerinin ihracat rakamlarına göre küçümsenecek kadar çok düşük. Halbuki 1971 ve sonrasında Yeşilçam filmlerinin ihracat rakamları, sadece film yapımının maliyeti ve ihraç edilen ülke sayısına bakılarak hesaplansa bile Yeşilçam filmleri şimdiki yerli film ve dizilerin ihraç rakamlarından bile yüksek! Ki o dönemlerde Türkiye, başta Yunanistan, Almanya, Kıbrıs, Lübnan ve İsrail başta olmak üzere birçok ülkeye Yeşilçam yerli film ihraç ediyordu…

Bunun kanıtı ise, TRT’nin 1972 yılında, belgesel olarak yayınladığı programın içeriğinde saklı…

Dünyada en çok film yapan ülkeler arasında Türkiye geliyor. Yılda yaklaşık 300 filmi tamamlayan Türkiye’de yerli film sektörünün piyasasını Ortadoğu ve balkan ülkeleri belirliyor.

1972 yılı içinde Yeşilçam film sektörünün dış pazarlardan sağladığı gelir yaklaşık olarak (eski parayla) 3 milyon lira. Ancak yetkililerin geçen yıla oranla azalma riski gösterdiğini gösteriyorlar. Bunun nedeni olarak da 6 aydan buyana Yunanistan’ın Türk filmlerini boykot etmesi gösteriliyor.

İLK RENKLİ YEŞİLÇAM FİLMİ NE ZAMAN YAPILDI?

İl Yeşilçam renkli filmleri 1971 yılında yapıldı. 1971 yılında 278 filmle, dünyada ki en çok film yapan ülkeler arasında 5’inci sırada yer alan Türkiye’nin film yapma tekniği renkliye dönüşmüştü. Senaryoların yüzde 65’i renkli olarak çevriliyor. Türkiye çevirdiği filmleri genellikle Yunanistan, Almanya, Kıbrıs, Lübnan ve İsrail’e ihraç ediyor. Zaman zamanda İran ve Yunanistan’la da ortak girişimlerde bulunuluyor…

YEŞİLÇAM FİLMLERİNİN YAPIM MALİYETİ

Yeşilçam filmlerinin maliyeti renkli ve siyah-beyaz film olarak çekilmesine bağlı olarak değişiyordu. Yerli film yapımcılarının verdiği bilgiye göre; Türkiye’de çevrilen film eğer renkli ise 300 ile 700 bin lira, siyah-beyaz film ise 200 ile 300 bin lira arasında bir maliyetle tamamlanıyor.

YEŞİLÇAM BAŞROL VE FİGÜRAN SANATÇILARI NE KADAR ALIYORDU?

Yeşilçam prodüktörleri filmde rol alan başrol oyuncuları için en çok en fazla 200 bin, en az 80 bin lira ödendiğini bildiriyor. Filmlerin genellikle akışlarını sağlayabilmek için rol alan figüranlarsa günlük yevmiye ile çalışıyorlar. Günde 25 lira alan figüranların yanı sıra bin lira alanlara da rastlanıyor.

YEŞİLÇAM FİLMLERİ NERELERDE ÇEVRİLİYORDU?

Türk filmleri genellikle İstanbul şehri içinde çevriliyor. Kurular ve karakterler İstanbul yaşamına ve geleneklerine uygun bir şekilde çevriliyor. İstanbul özellikle romantik film ve amatör filmlerin yapım sahası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.