EkonomiKamu Haberleri

Süt üretimi maliyeti artarken çiğ süt fiyatları sabit kaldı! Destek ödemeleri ise 25 kuruş ile sınırlandırıldı!

Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı çiğ süt fiyatı yine aylardır olduğu gibi yerinde sayıyor. Hayvan yemine gelen yüzde 37, ilaçlara ise gelen yüzde 15 zamma rağmen desteğe gelen zam ise 25 kuruş ile sınırlı kaldı. Üretici nasıl üreteceğini, tüketici ise artan fiyatlarla nasıl baş edeceğini düşünüyor.

TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu ‘’Tüketiciler çok doğal olarak soruyorlar. Sütün fiyatı rafta ne olacak diye… Son dönemde süt hayvanlarına verilen yem yüzde 20-25 kısıldı. Yani çiftçi yemini alamadığı için hayvanlarına daha az yem verdiği için üretilen süt miktarları da ciddi oranlarda düştü. Mal olmadığı için raftaki fiyatlara yine bu olay yansıyor’’ dedi.

SÜT ÜRETİCİSİNE VERİLEN DESTEK ÖDEMESİ ZAMMI

Ne üretici nede tüketici mutlu… Süt ürünlerinin fiyatı sürekli yükseliyor. Oysa artan maliyetlere rağmen çiğ sütün fiyatı yaklaşık bir yıldır aynı. Ulusal Süt Konseyi yaptığı son toplantıda 2 lira 30 kuruşu sabit tuttu. Destek primini ise sadece 25 kuruş artırdı.

‘’2019 yılında olan 15 kuruş süt desteklerini şu anda 40 kuruşa çıkartılması, bizler için nakit anlamında hiçbir şeyi ifade etmeyecek. ‘’

DÖVİZ ARTIŞI İLE ARTAN YEM VE İLAÇ FİYATLARI

Çiğ süt üreticileri aylardır süt fiyatlarının yükseltilmesini bekliyor. Gerekçeleri de başta yem ve ilaç olmak üzere maliyet artışı. İthal olan bu masraflar dövizle birlikte uçtu.

Yem fiyatları yüzde 37, ilaç fiyatları yüzde 15 arttı ama çiğ süt hala 2 lira 30 kuruş. Kasım 2019 yılında ki yem fiyatında ki artış yaklaşık yüzde 37’lerde..  Yani eskiden bir çuval yemi 65-70 liraya alınırken şu anda 90-96 liraya alınıyor.  Dolarda ki artışında yüzde 37 olduğunu düşünürsek yem fiyatlarını ne kadar dolara bağlı olduğunu bir daha görmüş oluruz.

ÖDEMELER 2021 YILI SONUNDA

Ulusal Süt Konseyi’nin süt fiyatlarını aynı seviyede tutmasına tepki Tüm Süt ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu, süt destekleri artsa da ihtiyaç duydukları bu zor zamanda verilmemesinin hiç hiçbir fayda sağlamayacağı düşüncesinde…

Solakoğlu: Ekim-Kasım ve aralık ayından 40 kuruştan ödeyeceklerse biz bunu 2021’in muhtemelen sonlarına doğru elimize geçecek.

FİYATLAR HERGEÇEN GÜN ARTIYOR!

Üreticinin sorunu raftaki fiyatlara yani tüketicilere kadar yansıyor. Maliyetler artınca üretim azaldı. Üretim azalınca da süt ve süt ürünlerinin fiyatları hergeçen gün artmaya devam ediyor.

Beyaz peynirin kilogram fiyatı 33 liradan başlıyor 50 liraya kadar çıkıyor. Taze kaşarın kilogram fiyatı 50, Kaymak 68 ve tereyağının kilogramı ise 50 ile 75 TL arasında değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir