EkonomiSON DAKİKA

Afganistan Parası TL karşısında yüzde 110 değer kazandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’na toplam 11 defa müdahalede bulundu ve her müdahalesinde döviz kurları adeta fırladı. Bunun bir örneğini de bugün gece yarısında yayınlanan Resmi Gazete’de gördük. Faizleri indirmede direnen iki başkan yardımcısı ve bir para politikası üyesi görevden alındı. Bu müdahale sonrasında da Türk Lirası diğer tüm dövizler karşısında değer kaybetmeye devam etti. Öyleki, yıllardır iç savaşla boğuşan Afganistan para birimi olan Afgani bile TL karşısında son 5 sene içerisinde yüzde 110 değer kazandı.

5 sene önce 0,047 TL’ye eşit olan Afganistan para birimi, şu anda 0,99 TL. 5 senede %110 Türk lirasına karşı değerlenmiş. Savaş içinde olan, devletin otoriteyi tesis edemediği ülkenin para birimine karşı Türk Lirası’nın durumu. Acı ama gerçek.

Yani, ne ABD, ne Avrupa nede bir başkası… Doları yükselten, özerk olması gereken Merkez Bankası’na yapılan müdahalelerdir. Uzmanlar bu müdahelelerin son olmayacağını ve önümüzde ki günlerde yine Erdoğan’ın talimatı ile faiz indirimine gideceği belirtiliyor. Uzmanlar ise böyle bir durum olursa dolar kurunun 10 TL’yi geçeceği ve bunun sonucu olarakta 2022 baharında iktidarın erken seçime gitmekten başka şansının kalmayacağı iddia ediliyor.

Merkez Bankası’na yapılan müdahaleler sonrasında bazı uzmanların ekonomi tahminleri ile ilgili yaptıkları bazı paylaşımlar şöyle;

Bence Kavcıoğlu sağlam faiz indirecek bugün son ikazı aldı ama bu ikazı verenler şunu bilmeli ki ekonomi TCMB ile düzelmez ve piyasa ile inatlaşan doları çift hane yapar, baharda da ülke seçime gider….

Levent Gültekin: İnsan bazen “ülkeyi kasten mi yıkıma sürüklüyorlar?” sorusunu sormaktan kendini alamıyor. Çünkü bu olup bitenlerin mantıklı bir izahı yok.

Veli Ağbaba: Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Merkez Bankasında 3 kişi görevden alındı. Sorunun neden kaynaklandığını hâlâ anlamadılar. Zincir marketler, döviz büroları derken şimdi de bürokratları atayıp atayıp değiştiriyorlar. Bu karar yüzünden dolar yine rekor kırdı, yine yoksullaştık.

Bir ülkede daha 1 ay önce dolar 8.45 iken bugün 9.15 ise, 0.7/8.45=0.0828 yani sadece 1 ayda o ülkenin parası tam tamına 8.3% değer kaybetmiş demektir! Bu derece kayıp, borçlu halkın ve gelecek nesillerin hızla borç yükünü arttırır ve hayatı kabusa çevirir.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...