EkonomiSON DAKİKA

Merkez Bankası’na yapılan gece yarısı operasyonu Dolar kurunu fırlattı!

Merkez Bankası‘nda Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı. Merkez Bankası’nda 2 başkan yardımcısı ve bir Para Politikalar Kurulu Üyesinin alınması sonrasında Dolar kuru fırladı. 14 Ekim 2021 tarihi saat 00:40 itibari ile 9,3872 TL’yi gören Dolar Kuru 11:40’da 9,1619 TL’ye geriledi. Lakin an be an yükselmeye devam ediyor…

ABD Dolar/TL şu anda alış; 9,1011, satış; 9,1619 TL’den işlem görüyor.

Euro Alış; 10,572 TL, Satış; 10,6445 TL’den işlem görüyor. Merkez Bankası’na yapılan bu müdahaleler sonrasında yükselen döviz kurlarına karşı sosyal medyada ekonomistler tepki gösterdi.. İşte, o tepki mesajlarından bazıları…

Emin Çapa; ”Merkez Bankası‘na yapılan gece yarısı operasyonunu herkes benim gibi nefatif okudu. Olaya “teknik olarak bakan” isimler gönderildi. Sn Erdoğan teknik (bilimsel akılcı) bir bakış değil, siyasi bir bakış (kendi koltuğunu koruyacak) istiyor”

Dr. M. Murat Kubilay: Bilgi değil tahmindir. Bu görevden almalar salt faiz indirimi kaynaklı olmayabilir. Başkan dahil son 6 ayda atanan 3 üye 128 milyar dolar mevzusunu bilerek görevi kabul ettiler. Bugün atanan 2 üye de. Devam eden 1 üyeninse 128 milyar dolar işinin arkasında olduğu söyleniyordu. Hiç olmadığı kadar iktidar değişimini konuşuyoruz ve 128 milyar dolar konusunun yargıya intikali birilerini şimdiden endişelendirmiş olabilir.
Görev tamamlandı, 13 yıldır ABD’de ikamet etmesine rağmen başarısızca PPK üyeliği yapan Abdullah Yavaş görevden alındı, vatana millete hayırlı olsun. Ancak diğer görevden almalar bu gecenin sonunun hayra alamet olmayabileceği izlenimi bırakıyor. Yarın sarsıntılı olabilir.

 

Uğur Gürses (Ekonomi Yazarı): Merkez Bankası bir ülkenin züccaciye dükkanıdır. Siyasi ‘filler’ oraya girdiğinde kırılıp dökülen o ülkenin parası olur.

 

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...