Gündem

Muhalefet tarikatların devlete sızdığı iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları üzerinden tartıştı!

Son günlerde siyasette alevlenen konulardan biride tarikat tartışması. Devlette tarikatların yapılandığı iddiası… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu o iddialara yalan ve provokasyon diyerek tepki gösterdi. Muhalefet FETÖ’ye devletin en kritik noktalarında yer aldığı yıllarda yaptığı açıklamaları hatırlattı.

Devlette, Bakanlıklarda tarikat yapılandırmaları iddiaları tartışılırken muhalefet FETÖ hatırlatmasıyla olası risklere işaret ederken, İçişleri Bakanı ‘’yalan… provokasyon…’’ dedi… Muhalefetten FETÖ hatırlatması geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kendi Twitter hesabı üzerinden, tarikatların devlete sızdığı iddialarına verdiği cevapta şu ifadeleri kullandı;

BAKAN SOYLU: TARİKATLARIN DEVLETE SIZDIĞI İDDİALAR YALANDIR!

‘’İçişleri Bakanı olarak söylüyorum. Herhangi bir inanç gurubunun devletin bir takım noktalarını yönettiği ve sızdığı değerlendirmeleri, başlı başına bir istismar alanıdır ve doğru değildir. Yalandır… Provokasyondur… Belirli gurupların demokrasi ve hukuk sitemi dışında siyaseti, sermayeyi ve devleti etkisi altına alması, yönetmesi, belli yerlere sızarak güç devşirmeye çalışması kabul edilemez. Kaldı ki devletimizin hiçbir biriminde böyle bir durum söz konusu değildir’’ dedi.

CHP’Lİ ÖZEL: TARİKATLAR DEVLETİN DAMARLARINDAN İLERLİYOR

CHP Milletvekili ve Parti Sözcüsü Özgür Özel’de Bakan Soylu’nun açıklamalarına ‘’Bir takım cemaatler, tarikatlar devletin damarlarından ilerliyor… Beynine yerleşiyor… Bunları inkar etmek demek, devleti bir kez daha savunmasız bırakmak demektir.

8-9 yıl önce FETÖ devlet içerisine sızmış dediğimizde ‘buna kargalar güler’ demişlerdi. Sonra o kargalar geldiler, meclisi bombaladılar. Vatandaşın üstünden tankla geçtiler’’ sözleri ile karşılık verdi.

AĞIRALİOĞLU: DAHA ÖNCEDE GÜVEN VEREN AÇIKLAMALAR YAPMIŞLARDI

İYİ Parti Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu Bakan Soylu’nun bu güven veren açıklamalarına ‘’Daha öncede benzer güven veren açıklamalar olmuşu, ondan sonra başımıza felaketler geldi…’’sözleriyle karşı çıktı.

MENZİL TARİKATI TARTIŞMALARI

Bakanlıklarda, emniyette, devletin önemli mevkilerinde tarikat yapılanması iddiası hep vardı. En son, medeni kanuna mücadele ediyoruz sözleri ile gündeme gelen Ali Edizer’in GATA Baş Hekimliği Yardımcılığına kadar yükselmesi, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın özel kalem müdürlüğünü yapması, muhalefetin bakanlıkta menzil yapılanması iddiası tartışmaları alevlendirdi.

İçişleri Bakanı da tarikat tartışmalarına girdi. İnanç gurubu geleneğimizin bir parçasıdır dedi. Tarikatların devlete, bakanlıklara sızdığı iddiası için de yalan, provokasyon ifadesini kullandı. Muhalefet arşivi açtı.

BİREYSEL İNANÇ TERCİHİ SAVUNMASI

Süleyman Soylu’nun ‘’ancak inanç gurupları son günlerde ki tartışmalı konulara değinerek söylüyorum… Tarihsel sürecimizin, geleceğimizin ve topraklarımızın bir kabulüdür. Ayrıca bireysel olarak insanların inanç tercihlerinin olması, demokratik bir hayatın da doğal bir sonucudur’’ sözlerine cevap veren Özgür Özel şu cevabı verdi;

‘’Bu açıklaması Süleyman Soylu’nun geçen hafta olsaydı; GATA’da ki Başhekim Yardımcısı rezaletini de böyle örtmüş olacaktı’’ diye gönderme yaptı Soylu ’ya Ali Edizer’in açıklamaları üzerinden…

Yavuz Ağıralioğlu: Yaşadığımız 15 Temmuz bize bir ders olsun!.. Devlet devlet gibi davranmazsa herkes devlet olmaya kalkar. Din adamları devlet adamı gibi, devlet adamları da din adamları gibi davranmasınlar… sözleri ile bir kez daha uyardı…

ÖZGÜR ÖZEL’DEN SOYLU’YA HATIRLATMA

Özel: Bugün cemaatlerin devletteki varlığını inkar eden bir milli güvenlik zafiyeti yaratan Süleyman Soylu’nun 2010 yılında FETÖ’nün talimatıyla, partisinin hayır demesine rağmen 51 il gezip EVET için çalıştığını ve partisinden bu tutum yüzünden ihraç edildiğini hatırlamak gerekiyor.

Muhalefet, FETÖ yapılanmasından ders alınmadı, tehlike kapıda diyerek Soylu’nun açıklamalarına tepki gösteriyor. Tartışma büyüyor…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu