GündemSON DAKİKA

TÜİK, saraydan aldığı talimatla gerçek işsizlik rakamlarını gizliyor!

ÜNAL DEMİRTAŞ (Zonguldak Milletvekili) -TÜİK bundan iki gün önce iş gücü istatistiklerini yayınladı; işsizliği yüzde 12,1, işsiz sayısını ise 3 milyon 965 bin olarak açıkladı. Gerçek işsizlik rakamı bu mu? Elbette değil.

Sadece temmuz, ağustos, eylül aylarında -üç ayda- İŞKUR’a 518 bin kişi işsizlik maaşı için başvurdu. TÜİK, saraydan aldığı talimatla sarayın beceriksizliği ortaya çıkmasın diye istatistik oyunlarıyla gerçek işsizlik rakamlarını gizlemektedir. Ülkemizde gerçek işsizlik rakamı en az 8 milyondur yani TÜİK’in açıkladığı rakamın en az 2 katıdır.

TÜİK’e göre çalışabilir nüfusumuz 63 milyon 831 bin kişidir. İş gücüne dâhil olmayanlar yani iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar ve iş bulma ümidi olmayanlar ise 31 milyon 160 bin kişidir.

Türkiye, iş gücüne dâhil olmayan nüfus sıralamasında Haziran 2021 Eurostat araştırmasına göre yüzde 45’le Avrupa’da ilk sıradadır ama TÜİK bu kişileri işsiz saymamaktadır. Çünkü TÜİK’e göre işsiz sayılmak için son dört hafta içinde aktif bir şekilde iş aramış olmak gerekiyor; TÜİK, sizi, ancak o zaman işsiz saymaktadır.

İşsizlik oranı gençlerde ise çok daha yüksektir, her 3 gençten birisi işsizdir. Her yıl işgücü piyasasına 1 milyon genç kişi girmektedir. Bu 1 milyon gencimize iş bulamadığınız gibi mevcut işsizlere de iş bulunamamaktadır. Değerli arkadaşlar, “İş gücüne dâhil olmayan nüfus” dediğimiz, bu ülkenin geleceğine umut olan gençlerdir…

Ama TÜİK verilerinden bile gençlerin oranı 2019 yılında yüzde 26’yken 2021’de bu oran yüzde 28,3’e yükselmiştir. 2019-2020 eğitim yılında 1 milyon 112 bin genç üniversiteden mezun olmuş ancak sadece yüzde 66,3’ü iş bulabilmiştir. 2020 Eurostat verilerine göre ise Avrupa ülkelerindeki ortalama 84’tür. Bu verilerle, bu rakamlarla Avrupa sonuncusuyuz maalesef. Öte yandan, iş bulmayı başaran gençlerimiz de insanca bir yaşamaya yetecek kadar ücret alamamaktadırlar. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin verilerine göre üniversite mezunlarının büyük bir bölümü asgari ücret civarında ücretlerle işe başlamaktadırlar. Mühendislik gibi bölümlerde asgari ücretle işe giriş oranı yüzde 40’lar civarındadır, sosyal bilimlerde yüzde 60’ları bulmaktadır. Yani gençler ya iş bulamıyor ya da asgari ücretle ancak iş bulmaktadırlar.

Ülkemiz çok ağır bir ekonomik buhran yaşamaktadır. Zaten AK PARTİ hükûmetleri ülkeyi kötü yönetiyordu ama tek adam rejimiyle birlikte kötü yönetim zirve yaptı ve tek adam rejimi pandemi sürecini de maalesef yönetemedi. Döviz kurları, enflasyon fırladı, hayat pahalılığı arttı, vatandaşların alım gücü düştü, işsizlik patladı, kriz de ekonomik buhrana dönüştü. Tek adam rejiminin yöneticileri ve yandaşları saraylarda lüks ve debdebe içerisinde yaşarken kötü yönetmenin faturasını ise dar gelirliler ağır bir şekilde ödemeye başladılar. En ağır faturayı ödeyenler de işsizler, özellikle genç işsizler; insanlar iş bulamadıkları için, geçinemedikleri için ve umutlarını yitirdikleri için intihar etmeye başladılar.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...