GenelSON DAKİKA

Üniversite mezunları bölüm dışında başkaca işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar!

MURAT ÇEPNİ (İzmir Millevekili) -İşsizlik Türkiye’nin en temel problemlerinden bir tanesi ve işsizlikten en çok etkilenen kesimlerin başında da gençlik geliyor. Üniversite mezunları açısından bu sorun bir kangrene dönüşmüş durumda çünkü Türkiye’de üniversite sayısı artıyor. Tıpkı AKP’nin “Ekonomi büyüyor.” dediği gibi, evet, Türkiye’de üniversite sayıları artıyor fakat üniversite ve üniversite kültürü küçülüyor. Her 10 üniversite mezunundan 4’ü işsiz durumda.

Eğitim sistemi sistematik bir saldırı altında

Şimdi, tabii, Türkiye’de üniversite yani eğitim sistemi sistematik bir saldırı altında. Bu sistematik saldırı, bir taraftan üniversitelerin içinin boşaltılması, geleceğin antidemokratik bir muhtevada iktidarın arka bahçesi hâline getirilmesi saldırısı var, bir taraftan da üniversitede gelişen özgür düşünceye karşı, akademik demokratik üniversite, özerk demokratik üniversitesi mücadelesine karşı da çok sistematik bir saldırı gerçekleştiriliyor. Boğaziçinde kayyum rektöre karşı mücadele veren üniversite öğrencilerine karşı geliştirilen saldırılar bunun en tipik son dönem örnekleriydi.

Şimdi, tabii üniversite mezunları işsizler ve çoğu da bitirdiği bölüm dışında başkaca işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Bunlar nedir? Mesela diyelim ki motorlu kuryelik yapıyor üniversite mezunları ya da marketlerde çalışan işçi hâline geliyorlar ya da -en son yine gündemimize gelen- atık kâğıt işçisi olarak çalışmak zorunda kalıyorlar. Yani üniversite mezunları kendi bitirdiği bölümlerde çalışamaz hâldeler. Başka bir iş kolunda çalışıyorlar fakat orada da yine açlığa mahkûm ediliyorlar. Atık kâğıt işçilerinin karşı karşıya kaldığı saldırılar buna tipik bir örnektir. Yani üniversiteyi bitiriyor, bitirdi anında işe giremiyor, başka bir alanda çalışıyor, orada da sarayın saldırılarına maruz kalıyor.

Tabii, son dönemde yine yurt meselesi de buna ekleniyor. Örneğin, üniversite bitiriliyor, sonrasında KYK bursları faiziyle geri isteniyor öğrencilerden. Tabii orada da KYK yurt meselesi çok sayıda gündeme geldi. Burada da yine artan yurt sayısıyla AKP övünüyor fakat orada gerçekler şöyle: AKP gençliğini yaratmak, dinci, kinci bir nesil yaratmak açısından esasen özel yurtlara, vakıf yurtlarına öğrenciler yönlendirilmeye çalışılıyor.

Tekrar gündeme geldi bunlar, burada tabii biz şunu da söylüyoruz: Güvenlik soruşturmaları kaldırılmalıdır. Yine KYK borçları tümden silinmelidir ve üniversite gençliğinin en temel sorunlarından bir tanesi olan atanmayan öğretmenlerin sorunu çözülmelidir, öğretmenler atanmalıdır.