GündemSON DAKİKA

3600 ek gösterge AKP ve MHP tarafından reddedildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3600 Ek Gösterge için tarih vermişti. 2018’de seçim vaatleri arasında olan ama bugüne kadar hiçbir adım atmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılı sonuna kadar 3600 Ek Gösterge konusunu halledeceklerini belirtmişti. Verilen sözler karşısında İYİ Parti, 3600 Ek Gösterge ile ilgili meclise teklif verdi ve AK Parti ve MHP oyları ile reddedildi. Konuya ilişkin açıklama yapan İzmir Milletvekili DURSUN MÜSAVAT DERVİŞOĞLU, ”Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, AK PARTİ seçim beyannamesinde sağlık çalışanlarına 3600 ek gösterge imkânı verileceğini açıklamasına rağmen, konuyla ilgili şimdiye kadar önemli bir adım atılmamıştır. İYİ Parti olarak, ek göstergeyle ilgili Meclise verdiğimiz önergeler ise AK PARTİ oylarıyla reddedilmiştir” dedi.

Sağlık çalışanlarına yapılan saldırılar ile ilgili yayınlanan raporlarda ki bilgilere dikkat çeken Müsavat Dervişoğlu, mecliste yaptığı açıklamalarda şu bilgileri paylaştı;

Ülkemizde hekimler yoğun çalışma saatlerinden, maaşların düşüklüğünden ve şiddete maruz kalmaktan şikâyetçidirler. Aile Hekimleri Derneği verilerine göre her saat başı bir doktorumuz şiddete maruz kalırken sağlık çalışanlarının yüzde 72,6’sının sağlık sektöründe çalıştıkları süre boyunca en bir kere şiddete maruz kaldığı tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddette saptanan rakamların yüksekliğine rağmen basit görülen şiddetin kanıksandığı ve vakayiadiye sayıldığı, bunun hekimlerin özgür ve bağımsız karar vermesini engellediği, dolayısıyla ciddi bir hak sağlığı sorunu olarak da geri döndüğü ortadadır. 2020 yılı için hazırlanan raporda Kamu Denetçiliği Kurumu kendisine ulaşan başvuruları inceleyerek Türkiye’de ve dünyada Covid-19 salgınıyla mücadeleyi takip etmiştir. Bu kapsamda bazı tespitler yapılmış ve öneriler sunulmuştur. Gelen başvurular çoğunlukla sağlık çalışanlarının hak ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik taleplerdir. Fedakârca görev yapan sağlık çalışanlarının ve hekimlerimizin özlük hakları ve maddi ek prim desteği mutlaka verilmelidir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, AK PARTİ seçim beyannamesinde sağlık çalışanlarına 3600 ek gösterge imkânı verileceğini açıklamasına rağmen, konuyla ilgili şimdiye kadar önemli bir adım atılmamıştır. İYİ Parti olarak, ek göstergeyle ilgili Meclise verdiğimiz önergeler ise AK PARTİ oylarıyla reddedilmiştir. Bu sorunların tartışılması ve çözülmesi, özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde canı pahasına görev yapan sağlık çalışanlarımızın hakkını teslim edecek ve pandemiyle mücadelelerine moral ve motivasyon sağlayacaktır.

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...