Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
EkonomiSON DAKİKA

Son zamanlarda gübrede yaşanan fiyat artışının temel sebebi

SELAHATTİN MİNSOLMAZ (AKP Kırklareli Milletvekili) -Son günlerde gübrede yaşanan fiyat artışının temel sebeplerine ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Minsolmaz gübre fiyatlarında ki artışların sebebini şu ifadelerle açıkladı;

Gübre ham madde tedarikçisi ülkeler ihracatçılarını kısıtlamaya gitmişler ve ham maddelerde yaşanan fiyat artışlarından dolayı bir arz talep dengesi bozulması yaşanmıştır.

Dünyada tarım ürünlerine yönelik talep artışı gübreye olan talebi de körüklemiştir, neticede bir taraftan arzı kısılan, diğer taraftan talebi artan gübre fiyatlarındaki artış kaçınılmaz olarak dünyada olduğu gibi ülkemizde de baş göstermiştir.

Ülkemizde üretilen gübrenin ham maddesinin yüzde 90’ının yurt dışından karşılandığı göz önüne alındığında gübrede yaşanan bu fiyat artışının temel sebebi ortaya çıkmaktadır. Tüm dünyada yaşanan gübre fiyatı yüksekliği ülkemizi de etkilemiş ancak Hükûmetimiz gübre fiyatları artışı karşısında çiftçimizi yalnız bırakmamış, gübre desteğini tüm ürünlerde yüzde 100 artırmıştır.

Devletimiz 2016 yılında gübrede KDV’yi kaldırarak üreticimiz üzerindeki yükü hafifletmiştir. Dünyada gübre ham maddecisi olan ülkeler, ihracatında ciddi kısıtlamalara gitmişler ve buna talep verebilmek amacıyla bazı çalışmalar yapılmakta ve bu konuda da kurum ve kuruluşlarımız gereğini yapmak için elinden geleni göstermektedirler.

2003-2021 döneminde toplam 18 milyar mazot desteği verilerek 2017’de başlayan yeni uygulamayla da stratejik ürünlerde mazot maliyetlerinin yarısı karşılanma yoluna gidilmiştir. Geçtiğimiz yıl tarımsal hasılamız ülke ortalamasının üzerinde yüzde 4,8 büyüyerek 333 milyar liraya yükseltilmiştir ve 2021 yılında da büyümeye devam etmektedir. Bugün Türkiye, Avrupa’da tarımsal hasıla bakımından lider ülke konumundadır ve dünyada 10’uncu sıradadır. Bu, Türk çiftçisinin bir başarısıdır. Ülkemiz, dünyaya açık, rekabetçi, dinamik bir ekonomidir. Sürekli ithalattan bahsedilmektedir ancak geçen yıl 16 milyar dolar ithalata karşılık 21 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleşmiştir.