GündemSON DAKİKA

İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı TÜİK verilerine yansımıyor

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli Milletvekili) – Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos 2021 dönemine ait iş gücü rakamlarını açıkladı. Buna göre işsizlik oranı önceki aya göre değişim göstermeyip yüzde 12,1 seviyesinde gerçekleşmiş. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre 11 bin kişi artarak 3 milyon 965 bin kişi oldu. TÜİK’e göre işsiz sayısı ağustos ayında 11 bin kişi artarken, aynı dönemde İŞKUR’a kayıt yaptıran kişi sayısı 199 bin kişi arttı. Her nedense İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı TÜİK verilerine yansımıyor.

TÜİK’in verilerini devletin bir başka kurumu olan İŞKUR yalanlıyor. Şimdi buradan sormak istiyorum size: Bu işte bir gariplik yok mu? Günden güne işsizlik artıyor, bunu çevrenizde siz de görüyorsunuz. İstihdam azalıyor, ekonomi her geçen gün kötüye gidiyor; milletimiz fukaralaşıyor.

Hep söylediğimiz gibi, tek adam sisteminin milletimizi getirdiği nokta tam olarak bu. “Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi” diyorsunuz ya, ucube sistem, o ucube sistem memleketi bu hâle getirdi.

Son olarak Adıyaman’dan söz etmek istiyorum. Adıyaman ili Kahta ilçesinde bölgede yeterli su kaynakları bulunmasına rağmen GAP’ın merkezinde yer alan Kahta, sulama imkânlarından yeterince faydalanamıyor. Bu durumun yarattığı olumsuzluk nedeniyle, çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımızın birçoğu, sulama yetersizliği ve artan kuraklıkla birlikte tarımsal faaliyetlerden de vazgeçmeye başladı. Bir dönem çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımız artık Karadeniz Bölgesi’nde ve Çukurova’da mevsimlik tarım işçiliği yapmaya başlamış, çok kötü bir tablo bu. Bununla birlikte, tarımsal faaliyetlerin bölgede sona ermesiyle ekonomik koşulların kötüleşmesi köylerden kentlere göçü de artırıyor, sosyal bir problemi de beraberinde getiriyor.

Şimdi, iktidara buradan sormak istiyorum: O yandaşlarınıza anahtar teslim ettiğiniz köprü, otoyol projelerine verdiğiniz önemi neden GAP’a göstermiyorsunuz? On dokuz yıldır, yirmi yıldır iktidardasınız, sulama şebekelerinin bile yarısını bitirebildiniz sadece. Sizin yüzünüzden GAP’ın ortasında yer alan Adıyaman’daki çiftçiler mevsimlik tarım işçisine döndüler. İktidarı acil olarak Adıyaman’ın sesini duymaya davet ediyorum.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...