Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
EkonomiSON DAKİKA

3600 ek gösterge düzenlemesiyle maaşlarda yüzde 25’e kadar artış olacak!

Kamu görevlilerinin merakla beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin çalışmalar devam ediyor. Düzenlemeyle memurların maaş, emekli aylığı ve ikramiyeleri yükselecek. Bu artışın yüzde 25’e kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Milyonlarca kamu görevlisini ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki yıl hayata geçirilecek düzenleme ile memurun maaş ve emekli aylığı artacak. Memurların emekli ve maaş ikramiyelerinde yüzde 20-25 artış bekleniyor.

Artışın kamu görevlilerinin çalışma süresi ve mevcut gösterge rakamına bağlı olarak yüzde 20 ile 25 arasında olması öngörülüyor.

ABDULKADİR KARADUMAN (Konya Milletvekili) – Cumhurbaşkanı 2018 yılında, yeni dönemde, polislerin, öğretmenlerin, hemşirelerin, din görevlilerinin ve diğer idarecilerin emeklilik ek göstergelerinde artış yapılacağını açıklamıştır. Bu açıklamanın üzerinden üç yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ 3600 ek gösterge maalesef, çıkarılmadı. Mağduriyet yaşayan binlerce insanın sesine elbette ki kulak vermek zorundayız. İnsanlarımız geçinemiyor, emekli olmaktan korkuyor, çalıştığı işte kaygılarından dolayı verimli bir çalışma ortaya koyamıyor. Dolayısıyla, 3600 ek gösterge temel bir haktır, bir an önce ek gösterge düzenlemesinin Meclise getirilmesi ve yürürlüğe girmesi elzemdir.

3600 ek gösterge ile emekli ikramiyeleri de yükselecek.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, “Ek göstergesi 2200 olan birisi ek göstergesi 3600 olduğu takdirde 25 yıllık hizmeti varsa bu emekli maaşı 950 lira artacak, 30 yıllık hizmeti varsa emekli maaşı bin 20 lira civarında artacak. Emekli ikramiyesi 125 bin liradan 157 bin liraya çıkacak yaklaşık 32 bin lira artacak 25 yıllık hizmeti olan birinin. 30 yıllık hizmeti olan birinin de 150 bin liradan 188 bin liraya çıkacak ve 38 bin liralık bir artışa neden olacak” dedi.

3600 ek gösterge düzenlemesinden öğretmen, hemşire, din görevlisi ve polislerin yararlanması bekleniyor.