GündemSON DAKİKA

İstanbul’da taksi kartelleri oluştu!

Toplam plaka değeri 5 milyar dolar olan 17.395 taksi İstanbul nüfusu 8 milyonken bile aynıydı. İngiliz The Guardian “İstanbul Taksi Karteli” başlığıyla duyurmuş. İnatlar, sözler ve vaatler. Taksilere yazar kasa bile koyamadılar. Vergi kaçağına göz yumuluyor.

İstanbul’un efsanevi silüetinin minarelerinin altında, güçlü taksiciler derneği ile şehir yetkilileri arasında alışılmadık bir bölge savaşı kaynıyor.

İki kıtayı ve üç su yolunu kapsayan metropolde taksi şoförü olmak kolay değil. Diğer küresel şehirlerden farklı olarak, sürücüler kendi arabalarına sahip değiller – bunun yerine İstanbul’un 50.000 taksicisi, çalışan 17.395 lisanslı arabayı vardiyalı olarak kiralıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1990’larda İstanbul belediye başkanı olduğunda, şehir yaklaşık 8 milyon kişiye ev sahipliği yapıyordu. O zamandan beri nüfus ikiye katlandı, ancak mevcut taksi ruhsatlarının sayısı değişmedi. Talep, zengin lisans sahiplerinden oluşan bir kartel yarattı: bir lisansın fiyatı dalgalanıyor, ancak şu anda 2,6 milyon Türk Lirası (214.000 £).

Sonuç olarak, endüstri acımasız bir üne sahiptir. Pek çok ehliyet sahibi, araçlarını kiralamak için komisyoncular kullanarak anonim kalıyor ve Erdoğan’ın iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) meyleden sendikaları , hem İstanbul’un siyasi olarak bölünmüş ulaştırma koordinasyon merkezi hem de ulusal ulaştırma bakanlığı içinde önemli bir etkiye sahip. Uber, 2014 yılında İstanbul pazarına girmeye çalıştı, ancak sendikanın terörist olarak adlandırdığı lobi faaliyetleri sayesinde yasaklandı. Geçen hafta savcılar, Uber Türkiye’nin baş yetkilisi hakkında haksız rekabet gerekçesiyle iki yıla kadar hapis cezası talep eden bir iddianame hazırladı.

Sarı taksi şoförleri ve korsan kıyafetleri arasındaki kavgalar yaygındır; bazıları bıçak ve silahları içeren ölümcül hale gelir . Müşteriler bir taksi bulabilecek kadar şanslıysa, bu onlar için de zor bir iştir. Cinsel taciz, ırkçılık, aşırı ücretlendirme, kabalık ve güvenli olmayan araç kullanma kalıcı sorunlardır.

Bu yıl şimdiye kadar sürücü davranışlarıyla ilgili 43.000 rekor şikayet aldıktan sonra , İstanbul belediyesi şehrin taksi operasyonlarında reform yapma çabalarını hızlandırdı. Artık savaş hatları çizildi ve işler çirkinleşebilir.

“Berlin, New York ve Dubai’de olduğu gibi taksi endüstrisinin özelleştirilmesini sona erdirmek ve bunun yerine belediye aracılığıyla yürütmek istiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma İdaresi Başkanı Utku Cihan, “Bizde bu sistem sadece Türkiye’de var” dedi.

“Demiryolu ağını genişletmek için çalışıyoruz ve otobüs hatlarını kamuya ait olacak şekilde taşıdık; insanların taksiler kadar toplu taşıma araçlarına da daha fazla güvenebileceği bir ortam istiyoruz. Ama yeterli sayıda taksiye sahip olmadığımız bir gerçek. 6.000 [lisanslı taksi] plakası eklememiz gerektiğini gösteren raporları görevlendirdik, ancak sendika bunu reddediyor” dedi.

“Taksiler ulaşım sisteminin sadece bir parçası ancak tüm şehir için daha kaliteli hizmetler sunmak için onu daha iyi entegre etmemiz gerekiyor. Zor bir mücadele ama denemeye devam edeceğiz.”

Ekrem İmamoğlu , 2019 seçimlerinde muhalefet koalisyonu İstanbul belediye başkanlığına aday seçildiğinde bilinmeyen bir isimdi. Ancak eski inşaat patronu, Türkiye’nin seçim kurulunun ilk zaferini iptal etmesinin ardından yeniden adaylıkta yerini koruyarak iktidardaki AKP’nin yıllardır en yüksek profilli rakibi oldu ve ülkenin kültürel ve ekonomik merkezindeki 25 yıllık İslamcı parti egemenliğine son verdi.

İmamoğlu’nun ışıltısı o zamandan beri biraz azaldı – Suriye karşıtı mülteci duygularıyla flört etmekle suçlandı ve hükümetin Suriye sınırındaki Kürt güçlerine karşı 2019 kampanyasını desteklediği için siyasi sol tarafından eleştirildi. Ancak Türkiye’de, ülkenin derinleşen mali sorunlarından bıkmış birçok kişi, onu 2023’te yapılması planlanan seçimlerde Erdoğan’a karşı potansiyel bir aday olarak görüyor.

İstanbul, Türkiye’nin GSYİH’sının yaklaşık %30’unu oluşturuyor ve şehrin kaybının AKP’nin patronaj ağları üzerinde mali sonuçları oldu. Tahmin edildiği gibi Ankara, İmamoğlu’nun belediye başkanlığını şu ana kadar zorlu bir görev haline getirdi. Finansman, pandeminin ele alınması ve Erdoğan’ın kendi kendini tanımladığı “çılgın” İstanbul kanal projesi konusunda cumhurbaşkanlığı ile kavgaya kilitlendi . Belediye başkanı bu savaşları kazanabilirse, eski muhafızın gücünün azaldığı algısına katkıda bulunacaktır.

Taksi sahipleri sendikası ise reform çabalarının, rekabeti artıracak yollardaki araç sayısını artırmak yerine, taksilerin daha verimli kullanılması için teknolojinin geliştirilmesine odaklanması gerektiğini söylüyor. Taksiciler derneği başkanı Eyüp Aksu da, şehrin kötü şöhretli trafiği nedeniyle, daha kısa yolculukları sürücüler için daha değerli kılmak için ücret fiyatlarının artırılması gerektiğini savundu.

Bazı sürücüler için, sorumlu kim olursa olsun çalışma koşullarının iyileşmeyeceğine dair endişeler var.

“Bu arabayı beş yıldır kullanıyorum ve sahibiyle hiç tanışmadım. Sadece günlük kiramı araba merkezinde ödüyorum. Tam bir mafya bunlar… Sosyal güvencemiz yok. Çok az kazanmaya istekliysen, herkes yapabilir. Adli kontrol yapmıyorlar. Beyoğlu’nun gece hayatı semtindeki bir taksi durağında mola veren şoför Serdar Yılmaz, “Hoş bir iş değil” dedi.
“İmamoğlu, belediyenin işlettiği bir ‘şirkete’ ruhsat vereceğini, belki de mevcut plaka sahiplerini yeni sahipleriyle değiştireceğini söylüyor. Ehliyetlerin taksi şoförlerinin kendilerine ait olması gerekiyor.”

AKP’ye bağlı bakanlıklar ve kamu kurumlarının temsilcilerinin oy çokluğuna sahip olduğu İstanbul ulaşım koordinasyon merkezi, belediyenin ruhsat sayısını artırmaya yönelik tekliflerini geçen yıl dokuz kez reddetti. Sonunda 6.000 yerine 1.000 lisans öneren İmamoğlu’nun ofisinden gelen uzlaşmalar geri çevrildi.

Şimdilik belediye mevcut sisteme paralel olarak kendi ruhsat sistemini kurma kararı aldı. Önümüzdeki ay yollara çıkacak yeni filosu için şimdiye kadar salgın nedeniyle işini kaybeden 1000 dolmuş (ortak minibüs) şoförü işe alındı .

İstanbul’un taksi savaşı başladı: Şoförler motorlarınızı çalıştırın.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...