Ekonomi

Enerji fiyatlarına yapılan zamların tek sorumlusu iktidardır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Ordu’da Melet ırmağı üzerine inşa edilen devlete ait Topçam Barajı’nın özel bir şirkete satılmasına sert tepki gösterdi. Torun, yaklaşık 50 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayan barajın satış maliyetinin halkın sırtına yükleneceğini belirterek, “Halkın parasıyla yapılan devlet mallarını bir bir satan bu iktidar ne yerlidir ne de millidir. Daha kış gelmeden enerji fiyatlarına yapılan zamların ve önümüzdeki aylarda daha da ağırlaşacak maliyetlerin tek sorumlusu, halkın malını kendi malı gibi satan bu iktidardır” dedi.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Torun, Topçam Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin özelleştirilmesine ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu:

50 BİN KONUTA ELEKTRİK ÜRETİYOR

Ordu’nun en büyük 4. Barajı olan, 2016’da faaliyete geçen ve 2020 yılında yaklaşık 50 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayan 150 milyon kilovatsaatlik enerji üreten Topçam Barajı’nın satışı gerçekleştirildi. Halkımız her gün enerji fiyatlarına gelen yeni zamlarla uyanırken, vatandaşlarımız elektrik faturalarını dahi ödeyemez hale gelmişken, bu iktidar devletin elindeki enerji santrallerini dahi tek tek özelleştiriyor.

MALİYETİ VATANDAŞA YÜKLENECEK

Üzülerek ifade ediyorum ki; Topçam Barajı’nın satışının maliyeti de vatandaşımızın sırtına yüklenecek ve bu satış halkımıza yeni elektrik zammı olarak dönecektir. Tüm dünyada enerji krizi yaşanırken ve enerji kaynaklarını korumanın önemi her geçen gün daha iyi anlaşılırken devletin elindeki barajların satılması nasıl bir zihniyetin ürünüdür?

NE YERLİ NE DE MİLLİLER

Yerli ve milli olduğunu iddia eden bu iktidar devletin elindeki, milletin vergileriyle inşa edilen devlet mallarını bir bir satıyor. O yüzden şunu söylüyoruz: Bu iktidar ne yerlidir ne de millidir. Daha kış gelmeden enerji fiyatlarına yapılan zamların ve önümüzdeki aylarda daha da ağırlaşacak maliyetlerin tek sorumlusu, devletin mallarını kendi malı gibi satan bu iktidardır.

HALKIN MALINI SATIYORLAR

Bu iktidar yanlış politikalarla boşalttığı devlet kasasını, halkın mallarını satarak doldurmaya çalışıyor. Artık gideceğini gören iktidar, giderayak ülkemize çok daha büyük zararlar veriyor. Halkımıza söz veriyoruz, ilk seçimde iktidara geldiğimizde, tüm bunların hesabını soracak ve milletten çalınan ne varsa hepsini milletimize geri vereceğiz.